odluka Vijeća ministara 9. prosinca

Neovisni nadzor poštivanja ljudskih prava na granici hrvatski ključ za Schengen

Foto: YVES HERMAN/REUTERS
European Parliament plenary session in Brussels
Foto: YVES HERMAN/REUTERS
European Parliament plenary session in Brussels
Foto: YVES HERMAN/REUTERS
European Parliament plenary session in Brussels
Foto: YVES HERMAN/REUTERS
European Parliament plenary session in Brussels
11.11.2022.
u 09:12
S 534 glasa za, 53 protiv i 25 suzdržanih, Europski parlament jučer je izglasao pozitivno mišljenje, a u preksinoćnjoj raspravi na tu temu čule su se riječi dobrodošlice Hrvatskoj u schengensku zonu. Podršku Hrvatskoj dali su svi vodeći klubovi zastupnika, od europskih pučana, konzervativaca, socijalista i demokrata do liberala i zelenih.
Pogledaj originalni članak

S pozitivnim mišljenjem Europskog parlamenta, izglasanim jučer golemom većinom glasova, i zasad bez ikakvih naznaka među državama članicama da bi neka od njih mogla uložiti veto u posljednji trenutak, Hrvatska se približila na korak do finalne odluke Vijeća EU o pristupanju schengenskoj zoni bez granica 1. siječnja 2023. godine. Sve ide prema tome da odluka bude donesena 9. prosinca na sastanku Vijeća ministara unutarnjih poslova u Bruxellesu.

S 534 glasa za, 53 protiv i 25 suzdržanih, Europski parlament jučer je izglasao pozitivno mišljenje, a u preksinoćnjoj raspravi na tu temu čule su se riječi dobrodošlice Hrvatskoj u schengensku zonu. Podršku Hrvatskoj dali su svi vodeći klubovi zastupnika, od europskih pučana, konzervativaca, socijalista i demokrata do liberala i zelenih. Nekoliko konzervativaca iz Nizozemske i Švedske glasalo je protiv, jedan nizozemski pučanin također, a francuski zastupnici iz redova pučana bili su suzdržani, no navodno ne zbog protivljenja članstvu Hrvatske koliko zbog ranije utvrđenog načela da ostaju suzdržani oko teme proširenja Schengena.

Foto: YVES HERMAN/REUTERS
European Parliament plenary session in Brussels

Ipak, puno je važnije kako će se nacionalne vlasti država članica postaviti u finalnoj raspravi u Vijeću EU, a jučer su naši izvori ponavljali da nema nikoga tko daje naslutiti da će biti protiv ulaska Hrvatske u Schengen. Neke države članice imaju nacionalnu parlamentarnu proceduru koju moraju zadovoljiti prije finalne odluke 9. prosinca. To su Nizozemska, Švedska i Danska, možda i Njemačka.

U raspravi u EP-u mehanizam neovisnog nadzora nad poštivanjem temeljnih ljudskih prava na granici pokazao se kao ključan argument koji je prevagnuo i stvorio podršku za hrvatski ulazak u Schengen i među onima koji su ranije bili kritični prema postupanju hrvatske policije zbog izvješća nevladinih organizacija o ilegalnom odvraćanju migranata.

Europska komisija sljedeći bi tjedan, kako doznajemo, trebala objaviti komunikaciju koja bi bila temelj i za odlučivanje o pristupanju Bugarske i Rumunjske u schengensku zonu, ne samo Hrvatske. Potpredsjednik Europske komisije Margaritis Schinas u završnoj riječi u raspravi u EP-u bio je posebno inspiriran:

– U ovim teškim vremenima, kad mnogi naši neprijatelji podcjenjuju dodanu vrijednost EU, kad mnogi napadaju europski projekt, kad mnogi pokušavaju diskreditirati naše uspjehe, hrvatsko pristupanje schengenskoj i eurozoni pokazuje da će ti proroci propadanja, te Kasandre, još jednom biti dokazano u krivu. Da se njihova proročanstva neće obistiniti. Snažni smo, mnogo nas je, složni smo, i zajednički se možemo suprotstaviti neprijateljima. To je također poruka ovog glasanja – poručio je Schinas.

Video: Potpredsjednik Komisije Margaritis Schinas: Neprijatelji podcijenjuju dodatnu vrijednost Europske unije

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

V0
Vlaskoulicanec3.0
12:16 11.11.2022.

Ljudska prava se poštuju na legalnim granicnim prijelazima i nikada tu nije bilo problema. Ali kada ilegalna horda navali preko polja i kroz šumu, onda nema ljudskih prava, onda vrijede zakoni o zaštiti granica. A ti zakoni u svim državama svijeta odobravaju i upotrebu vatrenog oruzja. Taj "push-back" je u principu vrlo human način ilegalne horde maknuti sa granice...

GO
goran2hr
11:30 11.11.2022.

Kada bi se to prevelo sa EU meta jezika, migrante treba propuštati ili zaustavljati i vraćati? Vlakom do Dobove, brodom do Trsta, zrakoplovom do Pariza...

NN
novo nenormalni
09:22 11.11.2022.

neovisan nadzor se financira od koga?