NEMIRI

Neredi u Togou, suzavcem po demonstrantima

Foto: Reuters
Neredi u Togou, suzavcem po demonstrantima
06.03.2010.
u 22:22
Izborni rezultati u afričkoj državi kojom već pola stoljeća vlada obitelj Gnassinbe su po riječima oporbe itekako sumnjivi, nakon što su glasovi prebrojavani "na hrpi"
Pogledaj originalni članak

Predsjednički izbori održani u četvrtak u Togou, zapadnoafričkoj državi od šest milijuna stanovnika, bili su obilježeni teškoćama u prebrojavanju glasova. Dojava broja glasova elektronskim putem preko VSAT satelitskog sustava, koji su odobrili strani promatrači, nije prošla bez problema i glasovi su ipak prebrojavani ručno u glavnom gradu Lomeu. Oporbeni predstavnik izborne komisije, Jean-Claude Codjo, napustio je sastanak komisije nezadovoljan time što su dužnosnici odjednom donosili broj glasova sa svih biračkih mjesta u provincijama, umjesto da se glasovi broje mjesto po mjesto:

- Ne postoji način da odredim jesu li te brojke stvarne. To ne mogu prihvatiti.

Prema prvim izvještajima vladajućih, dosadašnji predsjednik Faure Gnassinbe ima veliku prednost nad oporbenim kandidatom Jean-Pierreom Fabreom, čak i u glavnom gradu u kojem je oporba najjača. Otac sadašnjeg predsjednika, Eyatema Gnassinbe, koji je na vlast došao državnim udarom nakon sticanja neovisnosti od Francuske, vladao je punih 38 godina .- najdulji boravak na čelu države u novijoj afričkoj povijesti – a kad je 2005. umro, vojska je državnim udarom postavila na vlast njegovog sina. Nakon protesta iz cijelog svijeta, Faure Gnassinbe odstupio je s vlasti i raspisao izbore, koje je dobio. Oporba kaže da od pravičnih izbora 2005. nije bilo ni "p" i da su vojnici masovno otimali glasačke kutije s birališta posvud po Togou.

Bojeći se ponavljanja takvog "dirigiranog poraza", oporba i njezini pristaše spremni su krenuti u otvorenu pobunu u slučaju da Gnassinbe sebe proglasi pobjednikom. Pred stožerom oporbe brojni okupljeni skandiraju "Promjena ili smrt!" a većina anketiranih izjavila je:

- Ako nam opet pokušaju ukrasti izbore, Togo će gorjeti!

Prema prvim rezultatima prebrojanih glasova donesenih u prijestolnicu, po nekim izvještajima Jean-Pierre Fabre imao je čak 58 % glasova, ali je prvi neslužbeni izvještaj glasio – premoćna pobjeda Gnassinbea, s više od 1.2 milijuna glasova prema Fabreovih 700 tisuća. U Lomeu su već izbili neredi i glasnogovornik policije potvrdio je da su policijske snage ispalile suzavac na grupu od oko 200 demonstranata.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

VU
vucko
09:08 07.03.2010.

Togo je do 1918 god. bila njemacka kolonija,i izgubila ju je nakon zavrsetka 1.WW 1918. god. Od tada je pripala Francuskoj.Za vrijeme Njemaca gradjene su skole i nametnuta \"pruska diciplina\" imali su i svoju malobrojnu vojsku i policiju,koja je odrzavala red u zemlji.Ceste su se gradile,cak i zeljeznica,gdje je bilo moguce i obavezne skole.Tako je Togo postala jedna od najuredjenijih drzava u Africi,bez unutarnjih nemira.