Kolumna

'Neshvaćeni' Rusi šalju poruke kao Srbija 90-ih

Foto: Reuters/PIXSELL
'Neshvaćeni' Rusi šalju poruke kao Srbija 90-ih
08.02.2015.
u 08:45
Moskva drukčije tumači ukrajinsku krizu nego Europa. Pojednostavljeno: Ukrajina je sastavni dio Rusije.
Pogledaj originalni članak

Iznevjerili ste nas. Mi smo sami uništili Sovjetski Savez. Gorbačov je sve poklonio. Ali Amerikanci i Zapad ponašali su se kao da su nas porazili. Ništa od obećanog nije nam dano, samo jeans, McDonald's i govna", kaže Nikita Sergejevič Mihalkov, ruski glumac i redatelj, dobitnik Oscara.

Moskva drukčije tumači ukrajinsku krizu nego Europa. Pojednostavljeno: Ukrajina je sastavni dio Rusije. Kada takvo mišljenje imaju i ljudi iz kulture i novinarstva teško da će Europa nagovoriti ruskog predsjednika Vladimira Putina da ostavi Ukrajinu u njezinim priznatim granicama, što je misija njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Francoisa Hollandea. Dva „karika", kazalo bi se u kartaškoj igri trešete, odigrala je Europa. No, kakvo je raspoloženje u Moskvi? "Zapad odbija egzistencijalno značenje koje Ukrajina ima za Ruse", objašnjava Sergei Markov, politolog i zastupnik stranke Nova Rusija u Dumi. Rusi vide Ukrajinu kao dio svoje države.

U Moskvi prevladava osjećaj da je Zapad prevario Rusiju, drži Viktor Lošak, novinar-simbol iz vremena perestrojke, koji sada vodi list Kommersant. Upozorava kako bi sankcije koje je EU uvela Rusiji mogle izazvati kaos i ojačati nacional-boljševističke stranke. Još konkretniji je Markov koji drži kako bi Europljani trebali zahvaliti Putinu što svojom politikom zaustavlja val nacionalizma. Te me izjave podsjećaju na one s konca 80-ih i početka 90-ih lansirane iz Beograda. Europa treba zahvaliti Slobodanu Miloševiću što zadržava srpske nacionaliste. Srbija je kao Piemonte (regija koja je ujedinila Italiju). Europa je pokušala shvatiti takve osjećaje i Srbija je „vraćala kući" tuđe teritorije. Iz ukrajinske krize može se izaći na dva načina.

Prvi: diplomatski uvjeriti Moskvu da Ukrajina treba ostati u svojim granicama i autonomijama jamčiti ruskoj manjini sva prava. Drugi: naoružati Ukrajinu. U međuvremenu NATO je u baltičke zemlje, Rumunjsku i Bugarsku poslao 5000 pripadnika snaga za brzu intervenciju.

>>Hoće li svijet uskoro vidjeti treći svjetski rat?

>>Rusija planira od Njemačke tražiti ratnu odštetu od 4 bilijuna eura

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 144

LJ
ljudimoji
09:23 08.02.2015.

Gospodine Silvije. Pisete Premium gluposti.

KA
karambita
09:26 08.02.2015.

Gospodine Tomasevicu, vas text je obicna LAZ. I vi kao svatko normalan zna da je u pitanju americka expanzija na ruske resurse. Ameri su zakuhali u Ukrajini, sve su blize ruskoj granici, i o cemu vi pisete...tko vam je naredio da ovako manipulirate i pisete kako odgovara naruciocima propagande

IB
iva.begovic
11:49 08.02.2015.

Zašto na našoj TV nije bio direktan prijenos Sigurnosne konferencije u Minhenu? Ne trebaju nam ovakvi novinari ništa "crtati" i prenositi nam iz treće ruke i servirati svoje stavove. Ništa u svijetu jučer nije bilo važnije od te konferencije, a vi ovdje prenosite mišljenje novinara, a ne ono što je na toj konferenciji bilo izrečeno. Napišite što je rekao Lawrow, što M. Albright, što američki generali -... sami ćemo zaključiti ne treba nam Tomašević.