Marijo Bekić, ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik, otkrio je koliko ukupno bolnica duguje veledrogerijama i koliko im je lijekova ostalo na zalihama.
– Opća bolnica usmeno je obaviještena nakon propalog sastanka s predstavnicima veledrogerija o sljedećem: Od četiri glavne veledrogerije, njih tri javile su da se trenutačno obustavlja isporuka potrošnog materijala, odnosno lijekova, dok se ne podmiri dug stariji od 365 dana – kazao je Bekić za 24sata.
– Zasad nemamo smetnje jer imamo zalihu, ali ona ovisi o epidemiološkoj situaciji i pacijentima. Pretpostavka je da možemo izdržati 10 do 15 dana, do kraja mjeseca, a možda i manje. Obaviješteni smo da je 30 zdravstvenih ustanova pod istim režimom, da su im obustavljeni lijekovi. Obavijestili smo Ministarstvo i osnivača i oni su informirani – dodao je Bekić.
Video: Vili Beroš i Krunoslav Capak obratili se medijima nakon sastanka s ravnateljima bolnica
– Više od 80 posto bolnica danas, nažalost, ne može dobiti lijekove, prekinuli smo opskrbu za 33 bolnice u Hrvatskoj, bili smo prisiljeni – rekao je predsjednik Uprave Oktal Pharme, jedne od četiri nacionalne veledrogerije, Ivan Klobučar za N1.
– Imamo 500 milijuna dospjelih dugovanja samo u bolnicama. Dodatni je problem u zadnja dva mjeseca novih 700 milijuna duga ljekarni prema veledrogerijama. Došli smo do točke kada postaje neizdrživo – rekao je.
Ovo je profesionalna odluka, kaže da imaju više od 750 zaposlenih. Oktal Pharma radi u pet država i prije svega, objašnjava, moraju brinuti za radnike i opstanak firme.
Naveo je i kako je moguće da ljekarne ostanu bez lijekova. – Ovdje treba upucati novac i riješiti dug, ovo nije pregovaračka taktika, ni sami nećemo moći dobivati lijekove. Trebamo rješavati svoje dugove, to je i premijer jučer izjavio – poručio je predsjednik Uprave Oktal Pharme.
Podsjetimo, jučer su predstavnici veledrogerija napustili sastanak u Ministarstvu zdravstva na kojem se trebalo donijeti rješenje o problemu neplaćanja dugova bolnica za lijekove. Sastanak na kojem su, uz predstavnike, bili i ministri Zdravko Marić i Vili Beroš, naprasno je završio jer se čini da za dug od pet milijardi kuna neplaćenih dugova za lijekove rješenja za sada – nema.
Zbog čega veledrogerije ne pokrenu postupak ovrhe prema bolnicama? Kako si to netko može dozvoliti i priuštiti da tako puno novca nije naplatio, a robu i dalje izdaje?? Zar te veledrogerije imaju tako ogromne zalihe kapitala? Kako se nad građanima vrši ovrhe i za 5 kuna, jako je čudno da veledrogerije svoj dug ne naplaćuju ovrhom bolnica tj. vlasnika istih? Dogovor? Povlašteni položaj?