U New Yorku ni proljetno vrijeme ne umanjuje strah od rata. Najvažnija tema o kojoj se i proteklog vikenda razgovaralo u New Yorku opet je bio rat i pripreme za vojni napad na Irak. Nakon što je nekoliko stotina tisuća američkih vojnika napustilo zemlju i privremeno se nastanilo u Zaljevu, svatko ima nekoga u obitelji koji je otišao u rat ili poznaje one čiji su sinovi pozvani u obranu zemlje, a ima i onih koji prepričavaju tužne scene s oproštajnih večera.
Uz predratnu psihozu idu nezaobilazni tračevi i lovačke priče koje se šire gradom. Najcrniji je trač onaj koji kaže da će za odmazdu zbog napada na Irak teroristi na Times Squeeru postaviti "mini nuklearnu" bombu, od čije će eksplozije u krugu od dva kilometra svi biti mrtvi, a oni koji žive malo dalje umrijeti će od radijacije za tri dana. Tragikomično je gledati i slušati kako takve priče djeluju na ovaj isprepadan i ratom neiskusan narod. Iz diplomatskih "pričljivih" krugova doznaje se da je prije vikenda general Tommy Franks, zapovjednik američkih snaga u Zaljevu posjetio u Ovalnom uredu predsjednika Busha. Navodno mu je Bush rekao da rat može početi i sada je, kažu dobro obaviješteni, vojni napad samo pitanje dana a ne tjedana. Neki drugi diplomati pak tvrde da je 17. ožujka, koji se u medijima označava kao dan D, samo lažna uzbuna zbog Sadama Huseina pa će rat započeti točno desetak dana poslije.
U UN-ovoj zgradi ne gasi se svjetlo cijele noći, a vikendi su postali radni dani već mjesecima. Izvori s East Rivera potvrđuju da nobelovac za mir u svijetu Kofi Annan prolazi najteže trenutke u svojoj uspješnoj karijeri. Glavni tajnik ne samo da nije ni nakon dva mandata uspio transformirati golemi administrativni i skupi aparat UN-a, nego je svjedokom i urušavanja ugleda organizacije, koji takvom snagom nije bio nagrizen gotovo od osnivanja. Veleposlanici akreditirani u UN-u posljednjih dana mogu se više nego ikada do sada vidjeti okupljeni u skupinama po hodnicima na East Riveru ili po newyorškim restoranima, gdje se polemizira o nadolazećem ratu. Najaktivniji je dakako John Negroponte, američki veleposlanik, u čijoj rezidenciji u prestižnom Waldolf Astorija hotelu traju pregovori i dogovori koji će vjerojatno postati izvrstan predložak za neki od holywoodskih filmova. Europski diplomati tvrde da će unatoč svemu na kraju cijela priča oko Iraka opet biti vraćena u UN, jer nakon američke uglavnom soloinvazije, u koju nitko ne sumnja, trebat će, tvrde, puno financijske pomoći drugih zemalja za izgradnju demokracije u Iraku i zbrinjavanje izbjeglica.
U povodu Međunarodnog dana žena u subotu su Newyorčanke odjevene u ružičasto na 3. aveniji organizirale prosvjed protiv rata i ponižavanja žena u Iraku, ali i širom svijeta. Zanimljiv je bio i transparent s porukom Hillary Clinton, gradskoj senatorici, na kojem je pisalo: "Dala si šansu Billu, pa onda Hillary daj i šansu miru".