zakon unije

Ni 11 zemalja koje žele uvesti porez na financijske transakcije ne mogu se dogovoriti kako ga uvesti

Foto: Goran Kovacic/Pixsell
Ni 11 zemalja koje žele uvesti porez na financijske transakcije ne mogu se dogovoriti kako ga uvesti
11.12.2014.
u 12:30
Ono što odluče 
u Bruxellesu 
utječe na 
vaš život
Pogledaj originalni članak

Porez na financijske transakcije trebao je, prema prijedlogu Europske komisije, biti uveden barem u nekim državama EU kako se ne bi ponovila situacija otprije šest godina kada su banke morale biti spašavane novcem poreznih obveznika.

No, većina zemalja EU, među kojima je najglasnija V. Britanija, u startu je odbila ideju uvođenja takvog poreza, pa je ostalo samo 11 zemalja koje su ga pokušale uvesti kroz oblik međusobne suradnje.

Prekjučer je, međutim, na sastanku Ecofina postalo jasno da se ni tih 11 ne može složiti što i kada treba oporezivati, pa su odgodile odluku. Hrvatska nije među njima.

>> Svi automobili u EU morat će imati sustav koji automatski zove 112 u slučaju sudara

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar bok
bok
19:46 11.12.2014.

Velika Britanija naravno koci . Da bar vec jednom izadu iz EU... samo blokiraju i koce nuzne promjene...

RE
realisticki
13:49 11.12.2014.

Ovisno je što se u Hrvatskoj podrazumijeva pod porez na financijske transakcije? U ostatku Europe su to, dobit od kamata, godišnja podjela dobiti na dionice, te dobit na ulogu u raznim fondovima. Sigurno znam da takva vrsta poreza imaju sve nrdiske države, a u prijevodu se isti zove zarada od kapitala. Dobitak tokom godine se prvo izjednačuje sa eventualnim gubitkom, i onda se otatak dobitka oporezuje sa 28-30 procenata . Jedno ispitivanje 2012, britansko–američke internacionalne firme Young LLP , za revisiju i konsultanske poslove, govori da u toj godini 44 države unutar EU, OECD i BRIC, su ubirale porez na dobit od kapitala ( porez na financijske transakcije) u prosjeku 17 procenata. Drugim riječima, ta vrsta poreza je uobičajena u nekim dijelovima Europe i svijeta.

LI
liskovaca
15:12 11.12.2014.

pa bankari su im poslodavci!