Ivan, Matija, Dorijan, Tamara, Matija, Dijana, Dajana i Ines maturanti su zabočke Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću, a slobodno vrijeme provode vrlo kreativno. U sklopu nastave izrađuju predmete od gline i obrađuju ih raku tehnikom, za koju je potrebna cjelodnevna priprema, a temelji se na pečenju gline na otvorenome. A to je samo dio programa koji moraju svladati polaznici smjera za industrijski dizajn, što ovu školu i izdvaja od ostalih.
Kreativno mišljenje
– Specifičnost je u tome što djeca u svome redovitom obrazovanju uče kreativno razmišljati. Svi oni nastavni predmeti kojima se djeca uče kako nešto izraditi i oblikovati dobrodošli su u učenju kreativnih aktivnosti. Za dijete koje se uči kreativnom izražavanju pretpostavka je da će slobodno vrijeme ispunjavati na afirmativan način i da će te naučene aktivnosti iskoristiti u slobodno vrijeme – rekla je Božica Šarić, ravnateljica škole.
Tako učenici, osim što se druže, izrađuju predmete, smiju se i slušaju glazbu, zapravo, pripremaju se za budući posao. A zanimljivo je da nikada nitko nije izostao s tih predmeta, što nam je potvrdila profesorica Mirjana Hanžić Drempetić Smolić.
Učenici nisu bačeni na milost i nemilost poslodavaca kada se prvi put susretnu s radnim mjestom, već su spremni obavljati radne zadatke baš poput radnika s iskustvom, a takvi su obično i traženi na tržištu. Možda je kreativnost zapravo i jedan od najjačih magneta koji učenika i privuče industrijskom dizajnu, za koji nekada gotovo uopće nije bilo zainteresiranih kandidata.
U stalnom usponu
– Još je više učenika zainteresirano za grafički dizajn, koji obuhvaća šire područje djelovanja, budući da je kod nas industrija u takvom položaju u kakvom jest. No, za razliku od početaka kada smo krenuli u ovo zanimanje, interes je veći i upisujemo sve više djece – dodala je ravnateljica. Iako je upitno što nakon završetka školovanja mogu raditi, industrijski dizajn odabire ih sve više. No, u svakom slučaju, tehnike rada koje nauče i te kako će im pomoći u izradi određenih predmeta, a stečeno znanje je odličan temelj i za fakultet.