IVO JOSIPOVIĆ:

Ni Josipović više ne vjeruje Vladi i najavama o dolasku ulagača

Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
minpo,ivo josipović,branko grčić (1)
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
minpo,ivo josipović,branko grčić (1)
Foto: Davor Všnjić/PIXSELL
'02.03.2012., Zagreb - Ivan Suker kao svjedok na sudjenju Ivi Sanaderu. Photo: Davor Visnjic/PIXSELL'
Foto: Zarko Basic/Poslovni dnevnik/PIXSELL
ivan miloloza,portal
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Dragutin Lesar (1)
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
minpo,ivo josipović,branko grčić (1)
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
minpo,ivo josipović,branko grčić (1)
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
minpo,ivo josipović,branko grčić (1)
Foto: Vjeran Žganec-Rogulja/PIXSELL
minpo,ivo josipović,branko grčić (1)
10.05.2013.
u 16:09
Predsjednik je dao naslutiti da ni on više ne vjeruje obećanjima velikih projekata
Pogledaj originalni članak

Vladi i njezinim najavama velikog investicijskog ciklusa i oporavka gospodarstva, čini se, više ne vjeruje ni predsjednik Ivo Josipović koji je tradicionalno, 17. nacionalno savjetovanje o gospodarstvu i poduzetništvu iskoristio da uputi kritiku Vladi, pogotovu zbog načina na koji šalje političke poruke posljednjih tjedana. Dok ministri iz kvote SDP-a iz tjedna u tjedan na terenu uvjeravaju građane i poduzetnike da će nam uskoro biti bolje i da su sve mjere koje su poduzeli usmjerene prema skorom oporavku, premijera Zorana Milanovića viđa se rijetko. Iako je prema prvotnim planovima trebao doći na savjetovanje u toplice u Svetom Martinu na Muri, premijer je otkazao dolazak.

>> Milanović: Josipović nije kritizirao Vladu, to ste krivo čuli

Milanović samo stranački

Milanović je ipak dio petka odlučio provesti u Međimurju, ali ne s poduzetnicima, već sa stranačkim kolegama u sklopu kampanje za lokalne izbore. I dok su se ministri trudili dostojno popuniti rupu nastalu izostankom prvog među njima, predsjednik Josipović istaknuo je da Vlada ima ogromnu odgovornost da pokrene gospodarstvo i izvuče zemlju iz krize.

– Optimizam ne može biti građen na pukim željama, već na rezultatima – poručio je predsjednik Josipović, a tom je porukom dao naslutiti da ni on više ne vjeruje u obećanja o velikim projektima, o pokretanju gospodarstva i prezentacijama kojima se Vlada predstavljala na ciklusu ProInvest konferencija. Dodao je i da bi jako volio da se svi lijepi planovi ostvare te da ambiciozna slika kojom su ministarstva iz gospodarskog resora prekrila cijeli svijet postanu realnost. Stvorio se dojam da su takve riječi iz usta predsjednika izraz njegove skepse prema sposobnosti Vlade da zaista realizira brojne investicije koje se najavljuju, a interesantno je da se predsjednik odlučio na ironičan nastup nakon govora potpredsjednika Branka Grčića koji je najavio brojna ulaganja i pokušao unijeti dozu optimizma među okupljene. Slabašan nagovještaj oporavka industrijske proizvodnje, unatoč padu zaposlenosti u tom sektoru, Grčić vidi kao prvu lastu oporavka. Bez obzira na taj prvi dobar podatak nakon kumulativnog rušenja BDP-a za 12 posto od početka krize do danas, Grčić ipak priznaje da smo i dalje u izvanrednom stanju.

Može li mu se vjerovati

Dodao je da nas investicije mogu najuspješnije i najbrže izvući iz takvog stanja. A može li mu se vjerovati, u iduće četiri godine bit će investirano gotovo 8 milijardi eura, što u razvoj vodovodne mreže, što u modernizaciju željeznice. – Zato sam optimist, nisam optimist bez pokrića i ti će projekti pokrenuti gospodarstvo – zaključio je Grčić. Ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras napomenuo je da su fondovi EU prilika za jeftino financiranje malog i srednjeg poduzetništva, koje se banke ne usude podržati, a Grčić je dodao da nam slijedi bitka za povlačenje novca, kako se ne bi dogodilo da više novca uplaćujemo Europi nego što dobivamo iz fondova EU. Na aktualcu “Pitaj Vladu” mali poduzetnik Boris Belamarić iz tvrtke Telefon d.o.o. upozorio je na nepravilnosti u javnoj nabavi u Ministarstvu poljoprivrede. Belamarić tvrdi da je osam puta rušen natječaj za satelitsko praćenje hrvatskih ribarica, čime se pogoduje tvrtki Ema iz Celja koja je prodala 220 niskokvalitetnih uređaja za praćenje ribarica Ministarstvu prije nekoliko godina po cijeni od 3800 eura po komadu, iako je realna cijena oko 2400 eura. Zbog pogodovanja jednoj tvrtki upitan je nacionalni interes, zaključio je Belamarić.

>> Josipović kritizirao: Hrvatskoj ne treba poduzetničko divljaštvo!

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.