Kolumna

Ni nama ni Grčkoj 
za dugove i pad nije kriva Njemačka

Foto: Reuters/PIXSELL
Ni nama ni Grčkoj 
za dugove i pad nije kriva Njemačka
05.05.2015.
u 12:00
Grčka bi na kraju mogla pasti razred, a Hrvatska još ima vremena za popravni
Pogledaj originalni članak

Što bi Hrvatska mogla naučiti iz grčke sudbine nakon sto dana vlasti ljevičarske senzacije Syrize? Najlakše je voditi se grčkom retorikom u kojoj su za sve krivi bankari i Nijemci. Takve riječi lijepo je čuti, ali one ne brišu dugove koje su napravili sami Grci. I sami Hrvati. Koji su pretrpjeli niz katastrofa za ekonomiju koje su slijedile jedna za drugom.

Rat, razaranje, pljačkaška privatizacija, putevi državnog novca koji su uvijek skretali i u privatne džepove. Nakon svega, eto nam popularnog premijera koji završi u zatvoru i cijeli niz pljačkaških lokalnih šefova sa svih strana političkog spektra. Većini će njihovi sljedbenici ostati vjerni unatoč milijunima koji frcaju iz istražnih zahtjeva, a i birači su blagonakloni čak i prema pravomoćno osuđenima. U nas nema ni govora o tome da bi malo prijateljskog zapošljavanja preko reda bio problem, pa se ne vidi da je to u uskoj vezi s time što se država tako udebljala da se ostatak Hrvatske više i ne vidi. Popularan je bio i guverner koji je među redovne izvještaje sakrio upozorenje da nešto nije u redu s kreditima u švicarcima i za čije se vlasti razmahalo kreditiranje građana po jako visokim cijenama koji su kupovali nevjerojatno skupe stanove. Zaradili su bankari, zaradili investitori u građevinarstvu.

Što ćemo sad kad je vrhnje kupovne moći građana obrano? Na to pitanje ni vlada Zorana Milanovića, koja u zadnjoj godini mandata počinje rezati razmnožene agencije za proučavanja agencija, nije imala odgovor. Kao što ni Tsipras ni njegov ministar financija Varoufakis nemaju pravi odgovor na šah-mat poziciju u kojoj se našla Grčka. Jer štedjeti i vraćati dugove se mora, ali sve te mjere srezale su BDP za četvrtinu, a tisuće Grka bacile u siromaštvo. Zato su možda Grci u pravu kad prosvjeduju protiv kancelarke, jedino bi im ona mogla pomoći. Ali samo ako napišu domaće zadaće pa zaborave velike državne plaće, vozikanja službenim autima, zapošljavanja po babi i po stričevima. Doduše, neki analitičari već ozbiljno najavljuju izlazak Grčke iz eurozone. Dakle, Grčka bi na kraju mogla ipak pasti razred, a Hrvatska ima vremena za popravni ispit.

>> Trojka EU nije mogla probaviti Varoufakisa

'BILO JE NEPODNOŠLJIVO'

Srpska glumica bez zadrške popljuvala Split! Živjela u Hrvatskoj 7 godina pa se nezadovoljna vratila u Srbiju

Srpska glumica Ana Franić bez zadrške je opisala svoj boravak u jednom od najljepših dalmatinskih gradova. - Živjeti u Splitu, živjeti u bilo kojem primorskom mjestu znači naviknuti se na jedan život kakav mi ovdje ne poznajemo, na jednu potpunu učmalost manje sredine - kazala je te dodala kako joj je boravak u gradu koji broji više od 160 tisuća stanovnika bio "apsolutno nepodnošljiv".

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 12

Avatar Becarina
Becarina
15:11 05.05.2015.

Do kraja godine imat cemo deset milijardi duga vise , a mi trpimo ovu vladu .

Avatar mirica19
mirica19
12:15 05.05.2015.

Naravno da Hrvatska može bolje, ali ne pod okriljem ove Vlade!

Avatar mirica19
mirica19
12:17 05.05.2015.

Drago mi je da smo u EU, jer su šanse za korupciju minimalne, a i ovi naši uzvišeni iz Vlade imaju kome polagati račune. Ne mogu Europskoj komsije mazat oči sa statističkim podatcima.