Višemjesečno odsustvo predsjednika države izazvalo je brojne probleme u Nigeriji, političke podjele u vladi, zastoj u donošenju političkih odluka, a narušeno je i krhko primirje s pobunjenicima u naftonosnoj delti rijeke Niger. Predsjednik Umaru Yar'Adua se od bubrežne bolesti liječi u Saudijskoj Arabiji, a postoje indikacije da mu je zdravstveno stanje toliko loše da se neće uopće moći vratiti na dužnost.
Stoga je parlament dao sve predsjedničke ovlasti dosadašnjem potpredsjedniku Goodlucku Ebeleu Jonathanu, no ni taj potez nije prošao bez kontroverzi.
Mnogi su se pobojali za krhku nigerijsku demokraciju, koja traje od 1999. kad je ta moćna afrička nacija od 150 milijuna ljudi dobila civilnu vlast nakon godina vojne diktature. Naime, stupanjem Goodlucka Jonathana na punu predsjedničku dužnost narušena je naizmjenična podjela vlasti između sjevera i juga zemlje (Yar'Adua je musliman sa sjevera, a Jonathan kršćanin s juga) i brojni sjevernjaci nisu zadovoljni naglim skraćenjem njihova turnusa na vlasti. Međutim, pripadnici vojnog vrha otklonili su svaku bojazan da će uslijediti vojni udar, jer su javno izjavili da za preuzimanje vlasti nisu zainteresirani i da će poštovati ustavnu proceduru.
To im je Mesić savjetovao !