– Dok smo bili samo nas dvoje, znao je nekad malo zakasniti, ostao bi “ganjati” ribe, ali sada kad imamo sina, bilo mi je čudno da ga nema iako smo se dogovorili da ćemo u 17 sati ručati u restoranu na Budikovcu. Već sam ga onda počela zvati, a paničariti sam počela oko 17.40 kada sam s jedrilice počela mahati u smjeru restorana i okolnih brodova. Došli su do mene i počeli širiti potragu – objašnjava Jasmina Gordić Simonelli, supruga iskusnog ronioca koji je u utorak popodne nestao kod otočića Budikovca na istočnoj strani Visa.
Putovanja po svijetu
Antu Simonellija (42), koji roni više od 25 godina i instruktor je podvodnog ribolova, trenutačno traže splitska Lučka kapetanija, Pomorska policija, Obalna straža, a u akciji traganja i spašavanja koordinira ih Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka). U akciji sudjeluje i velik broj privatnih brodova i dva aviona. Osim znanaca i prijatelja, na poziv supruge odazvali su se i brojni dobrovoljci.
– Svi detaljno pretražuju područje oko Visa. Budući da je od utorka na srijedu puhao jak vjetar, moguće je da ga je struja odnijela prema otvorenom moru i da ga se nađe negdje na pučini. Jedan je avion također krenuo prema Italiji, ako ga je struja odbacila u tom smjeru. Pozivam sve koji su u mogućnosti da prošire pretragu i na Biševo i Komižu – ponovno je zamolila Jasmina Gordić Simonelli. Do mjesta na kojem često roni, Budikovca, Ante je sa suprugom doplovio vlastitom brodicom, a na ronjenje u smjeru Korčule otisnuo se gumenjakom. Pomorska je policija napušteni gumenjak usidren uz višku obalu pronašla još u utorak, a promjenjive vremenske prilike kao prepreku istaknuo je i David Radas iz Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture (MPPI).
“Bez vode i do šest dana”
– Dvaput je odgađano zaranjanje policijskih ronilaca, valovi su bili i do 3-4 metra i nije se moglo riskirati. U četvrtak ujutro specijalci su konačno uspjeli zaroniti – rekao je Radas i dodao da je u akciju uložen maksimalan trud. Kako doznajemo iz MPPI-ja, ponovno se pretražuje cijelo područje na potezu nestanka ronioca, a novosti zasad nema.
– Ante je iz Splita i godišnji nam je odmor ljeti rezerviran samo za Jadran. Ja čitam, on roni, to je njegova strast. Svijetom putujemo zimi – kaže supruga ronioca koja se nada se da će Antu uskoro vidjeti živog i zdravog.
– Ako se nije dogodilo najgore, a nadamo se da nije, Ante ima dobre izglede jer na sebi ima ronilačko odijelo. Ne može se pothladiti, a bez pitke vode može i pet-šest dana – optimistično govori supruga.
– Ljudi se trude, rade dan i noć. Kad se ne isplovljava, priprema se oprema i slično – dodaje David Radas iz MPPI-ja. Preostaje jedino čekati i nadati se, što je obitelji Simonelli najteže. Jer svaka je minuta čekanja za njih cijela vječnost.
Čudno mi je da se iskusni ronioc usudio sam roniti u tom dijelu, uopće roniti ... prije nekoliko godina u uvali Stončica je jedan ronioc bio napadnut od morskog psa .. Vis je prelijep otok ali podmorje je opasno ... mi smo se kupali par metara od obale, nismo motali oko stjena i gdje ne vidimo dno ... žao mi je za čovjeka i njegovu familju ali trebao je znati u što se upušta