"Nisam ja cinker", odgovorio je u ožujku 2006. Đuro Šimunović, po nacionalnosti Hrvat i gradski vijećnik u mandatu 2005.-2009., kada je na Gradskom vijeću zamoljen da, kao srpski vojni policajac i zatvorski čuvar, pomogne u traganju za osobama nestalima u Domovinskom ratu.
Negira da je bio u "šilt"
Tada je i prokazana njegova uloga u Domovinskom ratu na okupiranom teritoriju jer do tada većina Glinjana za to nije znala. Prije nego što su ga pitali za pomoć u otkrivanju nestalih osoba, vijećnici su pokazali njegovu fotografiju u srpskoj vojnoj uniformi.
Đuro Šimunović bio je tada iznenađen, no potvrdio je da je bio pripadnik vojne policije i nakon toga čuvar u glinskom zatvoru, no odbio je tvrdnje da je bio pripadnik zloglasne paravojne formacije "Šiltovi" i da je sudjelovao u premlaćivanju i ubijanju ljudi.
Četiri i pol godine nakon tog priznanja i odgovora da nije cinker, kojim je zgrozio hrvatsku javnost, Đuro Šimunović je uhićen pod optužbom da je za tzv. srpske krajine kao čuvar u zloglasnom glinskom zatvoru počinio ratni zločin tako što je batinama teško ozlijedio jednog hrvatskog civila i sudjelovao u premlaćivanju pričuvnog policajca koji je od posljedica i umro.
– Đuru Šimunovića vidio sam na videokaseti koju su Srbi snimili na pravoslavni Božić 1992. godine. U odori srpskog vojnog policajca predvodio je pjesme koje su vrijeđale Hrvate i sve vjernike bez obzira na nacionalnost. Našao sam ga i na popisu zloglasnih "Šiltova" – kaže Darko Kaurić, hrvatski branitelj, koji je prošao golgotu zarobljavanja i zatočeništva u kninskome kazamatu. Zbog te snimke na glinskom području prozvali su ga Pjevač.
Tukli ih i stražari i civili
– Srbi su me uhvatili u rodnoj kući u Skeli. U glinskom zatvoru vidio sam Đuru Šimunovića u odori srpskog policajca. Stotinjak zarobljenih Hrvata jelo je iz dvadesetak tanjura koje smo prali hladnom vodom. Imali smo bolesna crijeva. Tukli su nas i stražari, i vojnici, i civili. Razmijenjen sam nakon pola godine, mršav, bolestan, siv, da me poznanici nisu prepoznali – rekao nam je Glinjanin Pavle Štajdohar.
Đuro Šimunović ušao je u Gradsko vijeće nakon ostavke Adama Mrakovića s liste Socijalističke partije Hrvatske. On je tijekom mandata uredno podizao vijećničku naknadu i nije postavljao pitanja u interesu glasača. Iako ima obiteljsku kuću u Glini, uglavnom je boravio kod rođaka na selu. Proglašen je najboljim nogometnim sucem na ovogodišnjim susretima na Baniji, koje organizira Srpsko kulturno društvo Prosvjeta u Malome Gradcu.
Ni u Krajini se nije moglo u pajkane bez debele veze!