S obzirom na pogoršanje međunarodne prijetnje, njemački Savezni ured za civilnu zaštitu (BKK), prema izvještaju medija, razvija plan zaštite u bunkerima za Njemačku. Prema izvještaju Bilda, BKK trenutno proučava koja bi se javna zdanja mogla preurediti u skloništa u slučaju potrebe, uključujući vladine zgrade, ali i podzemne željeznice.
Također, trebala bi biti razvijena posebna mobilna aplikacija pomoću koje građani mogu pratiti udaljenost do najbližeg bunkera, izvještava Bild. BKK navodno želi i potaknuti sve u Njemačkoj da razmisle o podizanju bunkera u svojoj zemlji. Prema izvješću, za to su prikladni, na primjer, podrumi ili garaže. Prema Bildu, nije jasno do kada bi plan trebao biti dovršen.
Inače, prema informacijama Berliner-Kurier, njemačka trenutno ima 579 javnih skloništa za 480.000 ljudi. "Smiješna je to ponuda za populaciju veću od 84 milijuna ljudi", zabrinuti su njemački mediji. Spomenimo i da je navodno središnja komponenta njemačkog plana edukacija stanovništva. Informativnom kampanjom BKK želi podučiti ljude o važnosti pripreme vlastitih skloništa i opreme za hitne slučajeve.
Građanima će biti savjetovano kako pripremiti prostore poput podruma, uključujući zatvaranje prozora, postavljanje dodatnih pojačanja i opskrbu osnovnim zalihama poput hrane, vode, pribora za prvu pomoć, svjetiljki i baterija. Također, u urbanim područjima građanima će biti preporučeno da se informiraju o sigurnim mjestima koja mogu poslužiti kao skloništa, poput podzemnih parkirališta ili stanica podzemne željeznice, kako bi znali gdje se mogu skloniti u slučaju potrebe.
FOTO Jeste li znali da Hrvatska ima svoj 'Kineski zid'? Prolazi kroz cijeli poluotok, visok je do devet metara
U uvjetima ratnog razaranja i posljedičnog boravka u skloništu najmanje nekoliko metara ispod zemlje, ključna će biti ta mobilna aplikacija koju će smisliti.