Njemačka vojska Bundeswehr će narednih dana Ukrajini predati 10.000 topničkih granata iz svojih zaliha, rekao je za DW general-major Christian Freuding. To je dio trostupanjskog plana za isporuku streljiva, rekao je Freuding, koji je od početka ruskog agresorskog rata na čelu specijalnog stožera u Bundeswehru za Ukrajinu.
Isporuka streljiva u tri faze
Prema njegovim riječima, ukrajinske potrebe za artiljerijskom municijom bit će zadovoljene u tri faze. Nakon prve, hitne faze, srednjoročno će biti podržana češka inicijativa za nabavu streljiva. „Preuzet ćemo više 180.000 komada streljiva, za koje je planirano da budu isporučeni od početka ljeta do kraja godine", rekao je general. A na „duže staze” Njemačka je pored češke inicijative sklopila i bilateralni ugovor koji predviđa isporuku još 100.000 artiljerijskih granata od četvrtog kvartala ove godine. Christian Freuding nije htio detaljnije objašnjavati s kojom zemljom je sklopljen ugovor o isporuci.
Češka je organizirala kupovinu do 800.000 komada artiljerijskog streljiva za Ukrajinu. Inicijativa je počela krajem veljače. Od tada se kampanji pridružilo 20 zemalja EU-a i NATO-a, uključujući Njemačku, Francusku, Dansku, Nizozemsku i Kanadu. Prema Freudingu, trenutna najhitnija potreba Ukrajine je „artiljerijsko i drugo streljivo, te vođene rakete za suvremene sustave protuzračne obrane i oklopna borbena vozila".
Obuka ukrajinskih vojnika u Njemačkoj
U intervjuu za DW, Freuding je govorio i o obuci ukrajinskih vojnika u Njemačkoj. Prošle godine je na njemačkim vojnim poligonima obučeno 10.000 pripadnika oružanih snaga Ukrajine, a još 3.000 do 4.000 ljudi u prvim mjesecima 2024. Njemačko Ministarstvo obrane spremno će 2024. ponuditi takvu priliku još većem broju vojnika iz Ukrajine.
„Fokus je uvijek na obuci na sustavima naoružanja koje pružamo ukrajinskim oružanim snagama, i taktičkoj obuci, obuci operatera, kao i obuci tehničara da ih održavaju i popravljaju", rekao je Frreuding. Kolege u Njemačkoj su pritom iznenađene sposobnošću ukrajinskih vojnika da uče, kao i brzinom kojom se „navikavaju na potpuno nove sustave naoružanja". Kada su u proljeće 2022. prvi put došli u Njemačku na obuku na samohodnoj haubici PzH 2000, za to je bilo planirano nekoliko mjeseci, ali je obuka išla mnogo brže nego što se prvobitno očekivalo.
POVEZANI ČLANCI:
Jesu li ti tenkovi i samohodne haubice na struju?! Imaju li barem Euro 6 normu, ako su dizel?! Kakav je to ušljivi rat s tolikom CO2 otiskom?!