Nema sumnje da će velika pobjeda turskom predsjedniku Erdoganu i njegovoj islamističko-konzervativnoj stranci pravde i razvoja na prijevremenim parlamentarnim izborima dati još veću moć ne samo unutar Turske već i u regiji.
Pobjedom na izborima Erdogan je za zemlje članice EU postao jedini spasitelj koji može zaustaviti rijeku izbjeglica s kojom se danas susreću. Međutim, pitanje je koju će cijenu zemlje EU morati platiti kako bi im se Erdogan smilovao i zaustavio priljev izbjeglica.
Više novca iz Bruxellesa
S obzirom na to da su se, kako tvrde turski analitičari i promatrači, potajno nadale da će rezultati biti repriza lipanjskih izbora i da Erdoganova stranka neće uspjeti dobiti potreban broj glasova da samostalno sastavi vladu. Erdogan će sada zauzvrat sigurno tražiti i više nego što mu je njemačka kancelarka Angela Merkel i obećala. Znači da će uz tri milijarde eura, Turska tražiti liberalizaciju viznog režima za turske državljane te ubrzanje pregovora o članstvu Turske u EU.
S obzirom na to da su na izborima u lipnju Erdogan i njegova stranka AKP pretrpjeli najteži udarac u svojoj političkoj karijeri i izgubili apsolutnu većinu, većina analitičara očekivala je da će AKP opet podbaciti, ali Davutoglu i Erdogan su svojom agresivnom politikom uspjeli oteti milijune glasova na štetu Stranke nacionalističkog pokreta (MHP) i prokurdske Narodne demokratske stranke (HDP).
Zbog straha i zabrinutosti za sigurnost u zemlji narušenu samoubilačkim napadima i nasiljem na jugoistoku, Turci su se odlučili vratiti jednostranačkoj vlasti te su Erdoganovoj stranci ponovo dali apsolutnu većinu u parlamentu, u jednom od najboljih parlamentarnih rezultata za tu stranku uopće. Iako AKP može bez problema formirati vladu, Erdogan želi vidjeti u novoj turskoj vladi još neke stranke s kojima bi koalirao, jer mu je cilj promjena ustava, prema kojem bi parlamentarni sustav pretvorio u predsjednički, što neće moći bez podrške dvije trećine parlamentarnih zastupnika.
– Pobjeda AKP-a težak je udarac za turske i kurdske nacionaliste – kazao je za Večernji list politički analitičar i direktor ureda turske novinske agencije Anadolija u Ankari, Mehmet Öztürk ističući da će AKP, premda može sam formirati vladu, zasigurno tražiti koalicijske partnere zbog mijenjanja ustava.
– Sadašnji je ustav ostavština generala koji su stalno radili vojne udare i hitno ga treba promijeniti jer nije sukladan s modernom turskom državom. Vjerujem da će doći do koaliranja između AKP-a, Republikanske narodne stranke (CHP) i prokurdske Narodne demokratske stranke (HDP) – uvjeren je Mehmet Öztürk.
Otvaranje poglavlja
No napominje kako je jedina nada za opstanak prokurdske stranke HDP, koja je izgubila više od milijun glasova jer su birači zabrinuti zbog nove pobune kurdskih militanata na jugoistoku zemlje, koaliranje s AKP-om. Mehmet Öztürk je siguran da do primjene akcijskog plana koji su dogovorili Erdogan i Merkel neće doći jer Erdogan sada ima veću moć i jaču poziciju te je podigao ljestvicu i želi prije njegove primjene da se ispoštuje sve obećano o otvaranju poglavlja za ulazak u EU jer je svjestan da se ovakva šansa više neće ponoviti.
A znam što će efendi Erdi tražiti od frau Merkel. Frau Merkel će nositi maramu ko i Erdoganova hanuma.