– Da je još samo jedna baklja pala na teren, proglasio bih konačan prekid utakmice – priznao je prije dvije i pol godine ciparski sudac Leontios Trattou nakon što je čak tri puta prekidao utakmicu 3. pretkola Lige prvaka između Dinama i Sheriffa koju je, osim visoke pobjede modrih (4:0), obilježilo deset baklji, koliko ih je doletjelo na maksimirski travnjak.
Ne žele se odreći novca
Zbog te je bakljade Uefa nekoliko mjeseci kasnije kaznila GNK Dinamo sa 30.000 eura. Klub je platio kaznu, ali se tog novca u Maksimirskoj 128 očito ne žele tako lako odreći. Naime, još tada je direktor Dinama Tomislav Svetina rekao da će onog trenutka kada plate kaznu krenuti u nadoknađivanje štete od onih koji su počinili prekršaje pa je tako danas u tijeku parnični postupak na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu u kojemu je klub tužio četvoricu izgrednika, od kojih Dinamo potražuje 30.000 eura, odnosno oko 57.000 kuna od svakoga.
– Nije sporno da su oni bacali te baklje, ali ne može klub na njih prebacivati odgovornost za propuste u organizaciji utakmice. U tom slučaju za svoje propuste ne bi bio kažnjen klub, nego netko drugi. Tako mogu odgovarati jedino roditelji maloljetne djece ili osiguravajuće kuće. Dinamo je, naime, dio Uefe, koja je u biti ceh klubova. Oni imaju svoj interni pravilnik, po kojemu klubovi moraju plaćati svoje kazne jer tako Uefa želi utjecati na klub upravo zato da bi idući put bolje poradio na organizaciji i sprečavanju sličnih događaja – govori odvjetnik Davorin Karačić.
Dalje objašnjava da bi, u slučaju kada bi klubovi tako regresivno mogli potraživati naknadu štete od osoba koje su takvo djelo počinile, otpala ta odgojna mjera Uefe u odnosu na klubove. Drugim riječima, klubovi tada ne bi morali raditi ništa vezano za unapređenje sigurnosti i ostalih stvari jer bi jednostavno ono što bi platiti svom cehu namirili od prethodno opisanih osoba te tako praktički izigrali Uefine sankcije.
– Dinamo je dobrovoljni član Uefe i, ako mu se ne plaćaju interno dogovorene kazne, može slobodno istupiti. Odgovornost spomenutih navijača, kako je to sebi zamislio Dinamo, za plaćanje spomenutog iznosa u konkretnom slučaju i po mom mišljenju ne temelji se na zakonu, ali o svemu će odlučiti sud – završava Karačić. A upravo sud, točnije sutkinja Općinskog građanskog suda u Zagrebu Nives Šimunović donijela je nedavno nepravomoćnu presudu prema kojoj GNK Dinamo mora platiti pet tisuća kuna odštete navijaču Tomislavu Rukavini jer mu je zabranjen ulazak na utakmicu Dinamo – Rijeka u listopadu prošle godine zato što je imao majicu na kojoj je bio prekrižen lik Zdravka Mamića.
Sve to bilo im je smiješno
– Nisam tužio klub radi novca, nego zbog revolta, želio sam da se stvari napokon počnu mijenjati. I zbog toga sam jako zadovoljan presudom, jer je sutkinja u obrazloženju rekla ono zbog čega sam se i odlučio na tužbu; da su povrijeđena moja osnovna ljudska prava na slobodno izražavanje mišljenja – govori nam Rukavina. Kaže, taj je dan prvi put na utakmicu obukao tu majicu koju je dobio na dar. – Uzeo sam ju jer mi je, kako da kažem, došla pod ruku u ormaru. Odmah u sobi obukao sam još jednu majicu i jaknu preko nje, nisam se planirao skidati i pokazivati je. I redarima koji su me pregledavali cijela je ta situacija bila smiješna... Ali nisu oni krivi, jasno mi je da su valjda morali samo izvršavati upute koje su dobili – završio je Rukavina.
Sad je jasno zašto je mamiću " Jugoslavija bila najbolja država" , jer smo zbog verbalnog delikta i izražavanja mišljenja imali posla s milicijom. Tako se branila ideologija, a danas mamić tako brani svoj džep. Po ovome članku izgleda da napokon neki novi vjetrovi pušu. Hvala Bogu na normalnoj sutkinji.