Kad jako boli

Nismo osuđeni na život s boli - za nju je i igla lijek

Foto: ''
Nismo osuđeni na život s boli - za nju je i igla lijek
08.03.2011.
u 15:15
Kad se dr. Melanija Obradović osposobljavala za akupunkturu, tečaj je stajao oko četiri tisuće kuna i plaćala ga je bolnica, sada stoji 14 tisuća i liječnik si ga mora platiti sam
Pogledaj originalni članak

Nakon prvog susreta s jačom boli i prve samopomoći u obliku gutanja analgetika, obično završimo kod doktora opće medicine, potom slijedi fizikalna terapija, koja, na žalost, ponekad ne pokazuje zadovoljavajuće rezultate. Kad i ona zakaže, skloni smo misliti da nam ne preostaje drugo nego priviknuti se na život s boli.

Liječi se sama bol

Međutim, iako nedovoljno poznate, u Hrvatskoj postoje ambulante za bol, a jedna od njih je i u Općoj bolnici u Zaboku. Ondje se različitim kombinacijama lijekova, struje, magnetske terapije i akupunkture ne liječi uzrok boli, već sama bol. O liječenju boli i akupunkturi, tradicionalnoj kineskoj medicinskoj metodi, odnosno terapeutskoj tehnici kojom se ubadanjem igala u posebne točke na koži uspostavlja ravnoteža vitalne energije koja kruži organizmom, razgovarali smo s doktoricom Melanijom Obradović, anesteziologinjom i akupunkturisticom ambulante za bol u zabočkoj bolnici.

– Kad smo se selili u novu bolnicu, nadali smo se većem prostoru koji bi nam omogućio tretman većeg broja pacijenata, ali došli smo u ovih nekoliko kvadrata koji nam ne omogućavaju mnogo. U ovom prostoru smještena je ambulanta za bol, ali u njoj većinom obrađujemo pacijente prije operacije. Često se pacijentu postavljaju intimna pitanja o kojima ljudi ne vole razgovarati pred drugima pa ne možemo obrađivati istodobno više pacijenata. Za liječenje boli kombiniraju se lijekovi, magneti, struja i akupunktura, jedina alternativna metoda koju priznaje klasična medicina i koju pokriva zdravstveno osiguranje. Obično se daje oko 10 terapija svaki drugi dan. Igle ostaju u tijelu oko pola sata pa tako zbog manjka prostora i ostalih poslova stignemo obraditi najviše pet pacijenata na dan – kaže dr. Obradović.

Cijena učenja

Inače, u vrijeme kada se ona osposobljavala, tečaj akupunkture stajao je oko četiri tisuće kuna i plaćale su ga bolnice. Danas bolnice nemaju novca pa je liječnik, ako se želi time baviti, mora sam snositi troškove, koji su se u međuvremenu popeli na 14 tisuća kuna. Osim što mnogo pomaže u liječenju boli, akupunktura se pokazala uspješnom i u liječenju drugih bolesti i poremećaja.

– U liječenju boli akupunktura uglavnom postiže dobre rezultate, osim kod kroničnih bolesti uzrokovanih jakim poremećajima – kaže dr. Melanija Obradović.

Franjo Petreković, medicinski tehničar koji radi u ambulanti, kazao nam je kako pacijentima idu na ruku pa teže pokretnima znaju posuditi magnete i struju kako bi sami obavili terapiju kod kuće. Za akupunkturu je kazao da se kod većine pacijenata pokazala uspješnom tijekom duljeg razdoblja, no tretman nakon nekog vremena valja ponoviti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.