Kako je moguće da Glazbena škola u Karlovcu novac za poboljšanje kvalitete nastave koristi za neka druga plaćanja? Da moraju obnavljati svoja mentorstva nisu znali neki profesori, a očito niti ravnateljica, koja se titulom prof. savjetnika, koja je odavno istekla, koristila i na nekim svjedodžbama učenika.
No, najveći je problem što nastali višak koji su dobili kao dodatak, sada mora vratiti škola, a ne i profesori. Pa, zar se tako može raditi? – pitaju se ogorčeni roditelji učenika Glazbene škole u Karlovcu, čije je pismo upućeno i ministru obrazovanja Željku Jovanoviću.
Proveden nadzor
U Uredu za odnose s javnošću Ministarstva znanost, obrazovanja i sporta potvrdili su nam da je provedenim inspekcijskim nadzorom utvrđeno da je pojedinim nastavnicima isteklo zvanje, odnosno da isto nije obnovljeno. Unatoč tome, isplaćivana im je plaća po uvećanim koeficijentima.
– Što se tiče participacije roditelja i u koje se svrhe troši, nije u ovlasti nadzora prosvjetne inspekcije, nego osnivača školske ustanove.
Nadzor je proveo i Sektor za financijske poslove MZOS-a koji je utvrdio da je škola za isplatu plaća po uvećanim koeficijentima nastavnicima nenamjenski isplatila iznos od 65.858,05 kuna. Taj će novac škola morati vratiti u državni proračun – rekli su u ministarstvu.
U karlovačkoj Glazbenoj školi objašnjavaju da su prije godinu dana uočili nenamjeran propust da nisu na vrijeme odjavili četiri mentora i smanjili im koeficijente.
Složilo se Vijeće roditelja
– Reagirali smo čim smo primjetili propust lani u svibnju i o svemu obavijestili mjerodavne. Riječ je o četvero djelatnika, od kojih je jedan već u mirovini, a ostali će uskoro. Po postojećem Pravilniku odgovornost za ovaj propust imaju nastavnici, koji trebaju pratiti svoj status, ali i škola koja ih pismeno treba odjaviti. Šteta je što MZOS dosad nije imao program za praćenje odjava. Sredstva je trebalo odmah vratiti.
No, kako djelatnici to nisu bili u mogućnosti, na sastanku u ministarstvu je dogovoreno da se iznos plati u obrocima. S time se složilo i Vijeće roditelja – objašnjava nastalu situaciju ravnateljica Glazbene škole u Karlovcu Ljiljana Ščedrov. Dodaje i da škola može sredstva namiriti od djelatnika, ali sudskim putem, o čemu odluku može donijeti Školski odbor. Međutim, pitanje je koliko bi to u konačnici koštalo i trajalo.