U želji da ispuni predizborno obećanje o neradnim nedjeljama, a da se ne zamjeri baš svima, Vlada je opet ostavila široku lepezu izuzetaka – na autobusnim i željezničkim kolodvorima, u zračnim i trajektnim lukama, nautičkim marinama, kampovima, bolnicama, OPG-ima, tržnicama, u zaštićenim područjima prirode, prodaju na kioscima...
– Zna se tko mora raditi nedjeljom. To su hitne službe, vatrogasci, policija i zdravstveni sustav. A ako ne rade trgovine, tako se može reći da ne moramo ni kavu piti u kafićima. Možemo je piti i u subotu ili kod kuće, ako već zabranjujemo rad nedjeljom i brinemo se za radnike. A zapravo je u pitanju čisti populizam – kaže Evačić, predsjednik Uprave NTL-a, objašnjavajući kako nitko ne bi osporavao zakon da nema previše iznimaka, među kojima su i ugostiteljski objekti, benzinske pumpe... Zabrane nikada nisu dovele do razvoja tržišta i pozitivnih utjecaja na tržište rada, tvrde iz HUP-a. A da se i dio kupaca ne odriče (ne)radne nedjelje, svjedoče i goleme gužve u prodavaonicama koje nedjeljom otvaraju svoja vrata, dugi redovi na benzinskim postajama samo kako bi se u večernjim satima kupio sladoled, pa i deterdžent za pranje rublja ili toaletni papir "na akciji".
VEZANI ČLANCI
– Rad radnika trebao se regulirati Zakonom o radu. Bio sam u radnoj skupini i predlagao sam da se rad nedjeljom plati i 300% u odnosu na "normalni" radni dan, pa tko voli nek' izvoli. Zemlje u kojima se radi nedjeljom ne samo da imaju bolje plaćene radnike nego i više cijene. Sladoled, primjerice, nedjeljom nije 1 euro, nego 1,20 eura. Postojao je niz načina da se regulira (ne)rad nedjeljom, a Vlada je odlučila kako je odlučila. Sad ćemo vidjeti što će reći Ustavni sud – objašnjava Evačić.
Diskriminacija malih
Iz Hrvatske obrtničke komore (HOK) kažu kako je u ovom trenutku teško procijeniti koliki su gubitci malih trgovaca od neradne nedjelje, s obzirom na to da ih značajan broj radi u turističkoj sezoni. Zbog podijeljenosti članova oko (ne)radne nedjelje HOK se zalagao da svatko odlučuje sam za sebe. Prijedlog za ocjenu ustavnosti Zakona o trgovini Ustavnom je sudu, podsjetimo, prošli petak prva poslala Udruga Glas poduzetnika. Tvrde kako su izmjene tog zakona koje se tiču zabrane rada nedjeljom i blagdanom, kao i određivanja maksimalnog broja radnih sati pojedine trgovine, diskriminatorne i izravno kršenje Ustava RH te povreda temeljnih poduzetničkih sloboda. Traže da se do donošenja konačne odluke Vrhovnog suda osporavane odredbe Zakona obustave od primjene te napominju kako se stavljanjem u istu kategoriju s velikim trgovačkim lancima ignorira specifične potrebe malih obrta, poput cvjećarnica, suvenirnica, pekarnica, tobacco shopova, malih trgovaca i poduzetnika... Tim poduzetnicima radne nedjelje i blagdani čine značajan dio njihovih godišnjih prihoda, prosječno čak trećinu, poručili su.
VIDEO Ministar financija Primorac predstavio prijedlog zakona kupoprodaje potraživanja
Jedan od najgorih zakona koje je ova vlada donijela, ako ne i najgori. Bilo koja takva zabrana nije dobra, a zabrana rada je jedna od najgorih... Umjesto da se stvari rješavaju putem ZOR-a, vlada je krenula putem populizma. Treba to srušiti na ustavnom sudu, nema smisla... Osim toga, turistička smo zemlja, konkurencija radi nedjeljom, a i dosta od te konkurencije je jeftinije...