Izgleda da ipak od poreza na kamate na štednju do daljnjega nema ništa. S tim je, poručio je premijer Zoran Milanović, isto kao i s porezom na nekretnine – to je tek nešto što je na meniju, ali hoće li to Vlada uzeti s menija, o tome će se tek odlučivati. Milanović tvrdi da nije obmanuo javnost.
– Dok porez nije uveden, nije uveden. Tek će se vidjeti što ćemo napraviti – rekao je premijer Zoran Milanović nakon obilaska dispečerskog centra.
Milanović je dodao kako Vlada želi izbjeći dodatna porezna opterećenja te da cilj mora biti smanjenje rashoda, a ne povećanje prihoda.
– U uvjetima u kojima je gospodarski rast mali ili ga uopće nema, deficit proračuna od 3 posto nije održiv. Deficit proračuna od tri posto smatra se normalnim, pa čak i niže od toga – međutim, samo ako postoji gospodarski rast koji je viši od tri posto. Ako nema takvog gospodarskog rasta, a mi ga za sada nemamo, točnije već nekoliko godina nemamo nikakav rast, onda se javni dug gomila iz mjeseca u mjesec – poručio je premijer. Zbog toga nam se lako može dogoditi, dodaje, da baš kada završimo proceduru prekomjernog deficita, započnemo proceduru prekomjernog javnog duga. A to treba, kaže, spriječiti i morat će se postići dogovor oko toga koje rashode u općoj državi valja smanjivati.
– Država nisu službeni auti. Kad govorimo o skupoj državi, govorimo o svemu – plaćama, socijali, poticajima, mnogim bačenim milijardama. A kada govorimo o porezima, to je, da tako kažem, ponuđeno na meniju. Međutim, hoćemo li ih uzeti s menija, to će biti naša politička odluka. Ja ću učiniti sve da barem porez na nekretnine ne uvedemo sada nego tek jednog dana kad izađemo iz krize, i to na način da uhvatimo nekoliko godina gospodarskog rasta. Ni jedan od ta dva poreza ne može riješiti ključni hrvatski problem, a to su preveliki rashodi – rekao je Milanović. Na pitanje kome će se nagodinu uzeti, rekao je kako smanjivanja mirovina neće biti sigurno, a ni smanjivanja plaća u ovom trenutku, međutim, o određenim rasterećenjima u javnom sektoru morat će se, kaže, razgovarati.
– Imamo previše zaposlenih, efikasnost je niska. Dakle, smanjivati plaće u ovom trenutku znači dodatno smanjivati potražnju u zemlji. To možda nije najbolje rješenje. Moramo razgovarati o svemu pomalo, ali ne tako da se svuda reže po malo nego da vidimo što je to za Hrvatsku najbolje i kakva je poruka, ali ne poruka Europskoj komisiji koja o tome još ne govori nego međunarodnim investitorima – poručio je premijer.
Koji se glasali za ove jugo-skorojeviće izgubljene u prostoru i vremenu, uvesti im poseban porez -- POREZ NA BUDALE