sukob

Nitko ne zna smijemo li doplatiti liječenje?!

Foto: Nel Pavletić/Pixsell
25.07.2014., Lovran - Boba Zivojinovic suprug Lepe Brene u kantini lovranske bolnice iscekuje ishod operacije. Lepa Brena prilikom ljetovanja slomila je ruku, operirana je u Lovranu. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
29.05.2015., Zagreb - Tatjana Prenda Trupec, ravnateljica HZZO. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
02.06.2015.
u 17:00
HZZO kaznio Kliniku u Lovranu s pet posto mjesečnog proračuna
Pogledaj originalni članak

Oduzimanje pet posto mjesečnog budžeta kazna je koju su inspektori HZZO-a odrezali Klinici za ortopediju Lovran zato što je dopuštala pacijentima izbor u zahvatima ugradnje kuka. Rješenje o kazni nije još primijenjeno te na njemu nisu potpisani svi inspektori jer njihov stav nije ujednačen! Klinika je to koju se u javnosti često ističe kao jedinu gdje "možeš birati kuk". Slanjem inspekcije i kažnjavanjem HZZO je pokazao stav da je riječ o kršenju zakona, dok pravnici lovranske bolnice isti članak zakona tumače sasvim drukčije. S obzirom na raskol i među samim inspektorima, očito je da u hrvatskom zdravstvu nitko ne zna – smiju li pacijenti doplatiti lijek ili zahvat.

– Upravno vijeće klinike donijelo je odluku da se postupi prema uredbi koju je donijelo Ministarstvo zdravlja. U Upravnom vijeću i onda i danas troje je pravnika, među njima i gospođa Ljubica Đukanović koja je bivšem ministru zdravlja bila pomoćnica upravo za pravne poslove. Pa tko može onda jasnije znati i tumačiti što zakon kaže?! – pita se ravnatelj klinike prof. dr. Branko Šestan objašnjavajući proceduru doplate liječenja u klinici kojom upravlja. Kako kaže, ako pacijent želi i treba ugradnju kuka minimalno invazivnom tehnikom nakon koje iz bolnice odlazi za četiri dana i idući je mjesec radno sposoban, tada bolnici upućuje pisani zahtjev. O zahtjevu odlučuje konzilij od 15 liječnika, pacijent dobije predračun i donosi odluku. Riječ je o nadoplati između pet i osam tisuća kuna, dok bi ga isti zahvat kod privatnika, tvrdi dr. Šestan, koštao između 50 i 97 tisuća kuna.

– Razlika u cijeni postoji stoga što, ako radite minimalno invazivnu tehniku, morate imati posebnu vrstu proteze koja je prilagođena tom postupku – ističe.

S druge strane, HZZO očito tumači zakon drukčije pa je kaznio lovransku kliniku. Ravnateljica Zavoda Tatjana Prenđa Trupec ističe da u Hrvatskoj pacijent ne može nadoplatiti ni postupak ni lijek, osim u dentalnoj medicini, što opravdava svjetskom praksom.

– Postoji taj članak zakona koji pravnici tumače na različite načine, ali s obzirom na to da smo platitelji usluga, vrlo smo egzaktni oko toga – odgovara dodajući da će pitanje doplate ići u javnu raspravu. Ako udruge, struka i pacijenti odluče kako se mora omogućiti doplata, HZZO će to prihvatiti. To mora biti odluka javnosti jer, smatra Prenđa Trupec, svaki će pacijent dati zadnju lipu za zdravlje i prihvatiti što liječnik preporuči bez obzira na to je li mu to stvarno potrebno.

– Etičko oglašavanje u Hrvatskoj još nije dovoljno dobro regulirano i još imamo situaciju da je velik pritisak proizvođača na bolnice širom Hrvatske i mišljenja smo da oni mogu utjecati na to da se naše pacijente nagovara na nešto što im možda nije potrebno – odgovorila je ravnateljica HZZO-a.

>> ‘Birokrati misle da bolnice djeluju kao da su biblioteke’

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.