Wikileaks

Nizozemci 2004. 'gurali' Hrvatsku u EU, SAD i V. Britanija bili protiv

Foto: Reuters/Pixsell
Nizozemci 2004. 'gurali' Hrvatsku u EU, SAD i V. Britanija bili protiv
23.01.2011.
u 13:33
Nizozemski ministar vanjskih poslova Bernard Pot bio je frustriran EK i njezinom nevoljkosti i otezanjem da Hrvatskoj otvori vrata EU zbog neizručenja Ante Gotovine
Pogledaj originalni članak

Godina 2004., pokazuju depeše WikiLeaksa, bila je puna prijepora oko hrvatskog ulaska u EU. Zanimljivo, dok se uobičajeno smatra kako je Nizozemska bila tvrd orah, nesklona Hrvatskoj, baš je nizozemski ministar vanjskih poslova Bernard Pot u razgovoru s američkim veleposlanikom u Haagu iznio njihove frustracije Europskom komisijom i njezinom nevoljkosti i otezanjem da Hrvatskoj otvori vrata EU zbog neizručenja Ante Gotovine.

Dok je Pot 12. ožujka 2004. sumirao ciljeve drugog dijela nizozemskog šestomjesečnog predsjedanja EU, posebno je istaknuo kao ne želi da njihovo predsjedanje bude zapamćeno kao po tome što je «reklo ne brojnim kandidatkinjama». Dok je Rumunjska nepripremljena za EU, pogotovo u području tržišnog natjecanja, Hrvatski problem leži u tome što nije predalo Antu Gotovinu Haaškom sudu, no unatoč tomu, pojasnio je, vode se intenzivni razgovori s Komisijom da se iznađe način da se krene naprijed.

I zaista, u travnju te godine Hrvatska je od EK dobila avis – pozitivno mišljenje o zahtjevu za punopravno članstvo, što je pak neugodno iznenadilo Amerikance i Britance. U ranije objavljenoj depeši, američki veleposlanik pri EU Rockwell Schnabel povjerio je tadašnjem povjereniku EK za vanjsku politiku, Britancu Chrisu Pattenu, kako su Amerikanci šokirani izvješćem glavne tužiteljice Carle del Ponte Europskoj komisiji u kojem je dala prolaz” Hrvatskoj za suradnju sa Sudom, i to “dok je Gotovina još na slobodi u Hrvatskoj”. Patten je kazao da je i sam iznenađen izvješćem, ali kad “nogometni sudac donese odluku”, EK je mora poštovati. Patten je tad povjerio kako je Hrvatska bolje pripremljena za članstvo u EU od Rumunjske i Bugarske, koje će se ranije pridružiti Uniji

Del Ponte je 12. veljače podnijela izvješće EK u kojem je pohvalila suradnju s vlastima u Zagrebu, ali i istakla kako vjeruje da je Gotovina u Hrvatskoj jer je “domaći teren najbolji za skrivanje”. Dva dana poslije, američki veleposlanik za ratne zločine Pierre-Richard Prosper poručio je hrvatskoj Vladi da će, “ako izruče Gotovinu, biti u stanju ući u Europu i euroatlantske institucije”.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 59

B2
bordon 2
16:24 23.01.2011.

\'\'Naši prijatelji Englezi.....\'\' - Ivica Račan

CR
croking
15:36 23.01.2011.

Recimo NE EU!

Avatar razocarani
razocarani
16:12 26.01.2011.

uvjete koje postavljaju nebi ni ispunile neke danasnje clanice....da imamo NAFTU bili vec bili u Evropi?????.