Već je bilo proljeće ove godine kad se ispred tvorničkih hala DOK-ING-a na zagrebačkom industrijskom Žitnjaku natiskao luksuzni vozni park s diplomatskim tablicama. To su veleposlanici i njihovi zamjenici iz 50-ak diplomatskih predstavništava došli vidjeti što je to novoga izmislio Vjekoslav Majetić, osnivač DOK-ING-a i jedan od dokazanih tehnoloških magova Hrvatske. I ovoga puta predstavio je sustav jedinstven u svijetu, nazvan NV-3 Hystrix, napravljen kako bi postigao novi proboj u sposobnostima svjetskih protuterorističkih postrojbi u obavljanju svojih zadaća u kriznim situacijama. Taj je projekt bio razvijen uz pomoć EU fondova i zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER). Time se taj novi robotizirani stroj priključio svima onima u proteklih 30 godina zamislio i konstruirao Vjekoslav Majetić, koji je ove godine i jedan od pet kandidata u užem izboru za gospodarstvenika godine u organizaciji Večernjeg lista i Poslovnog dnevnika.
Spašavaju ljudske živote
Majetić je na početku Domovinskog rata i sam krstario i čistio minska polja te je brzo shvatio kako taj posao treba učiniti sigurnijim te tako zaštititi i ljude koji obavljaju taj izrazito opasan posao i civile koji se nakon rata vraćaju svojim domovima i zemljištima na kojima su posijane mine i razna eksplozivna sredstva. Od tada je Majetić prepoznat u više od 40-ak zemalja u svijetu s kojima DOK-ING posluje i gdje su njegovi mali i veliki robotizirani strojevi uklonili na tisuće opasnih mina i time spasili teško procjenjiv broj ljudskih života. Njegovi posebni strojevi spašavaju ljudske živote i u aktualnim ratovima poput onog u Ukrajini. Majetićev i DOK-ING-ov uspjeh je globalan, pod sloganom "Don't send a man to do a machines job". Njegova tvrtka drži više nego impresivnih 80 posto svjetskog tržišta. Njegove strojeve žele i posjeduju sve važne svjetske države, i SAD, i Kina, i Rusija. Sve su to robotizirani sustavi za najopasnije poslove, ne samo za razminiranje, nego se rabe i u vatrogastvu, i u rudarstvu, na zadovoljstvo industrijskih giganata, te vojski i policija brojnih država. Njegova tehnološka kreativnost sljubljena je i s kvalitetom, Majetić je spojio hrvatsku pamet i inženjersku kreativnost s američkim robusnim motorom, njemačkom hidraulikom, najboljim švedskim čelikom, švicarskim kabelima.
VEZANI ČLANCI:
Nakon tri desetljeća takvog rada, Hrvatska je Majetića izabrala da je predstavlja na svjetskom natjecanju EY poduzetnik godine. Njegove strojeve, koje jednako cijene u južnoafričkim dubokim podzemnim rudnicima, za koje ih je DOK-ING radio po posebnim gabaritima, kao i Kini, koja ga je zvala da unaprijedi njihovu proizvodnju svojom tehnologijom, imali smo prilike vidjeti nedavno i u kriznoj situaciji u Hrvatskoj, kada je samo njegov stroj mogao ući u srce požara u postrojenju Drava u Osijeku, gdje su plamtjele tisuće tona zapaljenog plastičnog otpada. O cijenama tih strojeva ne priča se puno, ali oni veći vrijede više od milijun dolara po primjerku. Njegov DOK-ING može sve konstruirati i napraviti, no kako je Majetić humanist i antiratno raspoložen, obvezao se da neće ulaziti u vojne programe niti naoružavati svoja vozila. On, nakon što nekome proda svoj stroj, ne može utjecati na to hoće li netko raditi i vojnu prenamjenu, ali koliko zna, 99 posto DOK-ING-ovih strojeva rabi se isključivo u civilne svrhe. Do sada je proizveo više od 500 robotskih sustava, a kako je potražnja sve veća, podiže dinamiku godišnje proizvodnje na 80 robotskih sustava. Trenutačno je najveći interes za njegove strojeve u Ukrajini, kojoj je Estonija donirala jedan DOK-ING-ov stroj za razminiranje, stižu i NATO-ove narudžbe te velike narudžbe iz Saudijske Arabije.
Planiraju i pogon na vodik
DOK-ING-ovi strojevi imaju električni, dizelski i hibridni pogon, a u budućnosti planiraju i pogon na vodik, jer se ova firma bavi tom tehnologijom. U DOK-ING-u su, naime, proizveli postrojenje za preradu otpada ili organskog materijala u sintezni plin, sastav kojeg čini 50 posto vodika, koji je proglašen energentom budućnosti. U 2023. vlasnik DOK-ING-a očekuje rekordne prihode, dakle veće od 35 milijuna eura, koliko je uprihodio u prošloj poslovnoj godini. Što se DOK-ING-ova pogona u Zagrebu tiče, on već koristi alternativnu energiju, postavili su solare. Majetićeva želja je i dalje da Hrvatsku i svijet učini boljim, a tako razmišlja i kada je Zagreb u pitanju. U DOK-ING-u naime, razvijaju i prototipno rješenje, koje namjeravaju postaviti u nekom gradu gdje ga mogu testirati i verificirati, a koji ima problem s muljem iz postrojenja za čišćenje otpadnih voda. Zagreb ima takav problem, kao i problem Jakuševca, tako da zvuči logično da taj spominjani grad bude upravo Zagreb.
Da je ovaj vizionar i dalje poseban na poslovnoj sceni, Majetić pokazuje i vlastitom odlukom da se povuče iz operativnog upravljanja kompanijom i prepusti poziciju direktora novim snagama. "Jedino tako možete rasti", objasnio je Majetić taj svoj potez. Rekao je i da je on zapravo već u mirovini, ali i dalje pomaže u razvoju novih projekata i uči nasljednike kako zadržati rast i stvarati nove vrijednosti. I misli da mu to dobro ide.