ZAKONSKE IZMJENE

Njemačka će moći kontrolirati podatke s mobitela izbjeglica kako bi otkrili njihov pravi identitet

Foto: Reuters/PIXSELL
Njemačka će moći kontrolirati podatke s mobitela izbjeglica kako bi otkrili njihov pravi identitet
20.02.2017.
u 12:57
Uredi za registraciju izbjeglica će u najskorije vrijeme biti opremljeni specijalnim tehničkim pomagalima koji će im omogućiti brzo čitanje traženih podataka s mobitela izbjeglica
Pogledaj originalni članak

Djelatnici Saveznog ureda za migracije i izbjeglice (Bamf) će ubuduće smjeti kontrolirati podatke s mobitela izbjeglica kako bi otkrili njihov pravi identitet, prenose danas njemački mediji.

Prema informacijama zajedničkog istraživačkog tima javnih servisa WDR i NDR te dnevnika Süddeutsche Zeitung, ministarstvo unutarnjih poslova priprema zakonske izmjene koje bi djelatnicima Bamfa omogućile uvid u podatke na mobitelima izbjeglica i bez njihovog odobrenja kao što je trenutno slučaj.  

Uredi za registraciju izbjeglica će u najskorije vrijeme biti opremljeni specijalnim tehničkim pomagalima koji će im omogućiti brzo čitanje traženih podataka s mobitela izbjeglica.  

Postupak utvrđivanja pravog identiteta tj. porijekla tražitelja azila ključni je element u procesu priznavanja ili odbijanja zaštite. Prema informacijama Bamfa, prošle godine je u 50 do 60 posto svih slučajeva podnesenih zahtjeva za azilom postojala potreba utvrđivanja pravog porijekla.  

I do sada su djelatnici Bamfa mogli kontrolirati podatke s mobitela, ali samo u slučaju da to vlasnik mobitela i odobri. U slučaju odbijanja, vlasti su uvid u podatke mogle dobiti tek na temelju sudske odluke.  

Zakonske promjene dio su paketa koje je početkom veljače donijela savezna vlada i kojoj je cilj brže rješavanje zahtjeva za azilom i sustavnije protjerivanje onih kojima je zahtjev za azilom odbijen.

>> 'Nedopustivo je da EU 17 godina pregovara o deportaciji migranata'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

SV
svojaja
13:25 20.02.2017.

Izbjeglice treba vratiti svojim kucama da grade svoje zemlje. Tamo je sve poruseno, imaju posla za iducih 20-ak, 30 godina. Nece ih porezni obveznici u Europi uzdrzavati, oni nigdje ne rade, stotinjak ih se zaposlilo od preko milijun sto su dosli u Njemacku i tako po svim zemljama.

Avatar Ohjooj
Ohjooj
13:16 20.02.2017.

Merkelica želi poboljšati svoj politički status, ali je s tim zakasnila. Slažem se da ih treba kontrolirati na sve načine i sve lažnjake protjerati iz EU što prije

AA
aabbcc
14:20 20.02.2017.

Nije to namjera da vrate one iz Sirije, vec naše sa Balkana : )