PODRŠKA U SUKOBU

Njemačka fregata krenula prema Južnokineskom moru: 'Kini se ovo sigurno neće svidjeti'

Foto: Mohssen Assanimoghaddam/DPA/PIXSELL
Frigate Bayern sets sail for Nato deplyoment
Foto: MICHELE TANTUSSI/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
FILE PHOTO: German Chancellor Merkel holds a video news conference with EU Council President Michel and EU Commission President von der Leyen, in Berlin
Foto: Huang Jingwen/XinHua/PIXSELL
CHINA-BEIJING-XI JINPING-FRANCE-GERMANY-LEADERS-VIRTUAL SUMMIT (CN)
Foto: Yin Bogu/XinHua/PIXSELL
CHINA-BEIJING-XI JINPING-FRANCE-GERMANY-LEADERS-VIRTUAL SUMMIT (CN)
Foto: Mohssen Assanimoghaddam/DPA/PIXSELL
Frigate Bayern sets sail for Nato deplyoment
02.08.2021.
u 14:50
Prema prošle godine objavljenim smjernicama, njemačka vlada cilja na pojačano sigurnosno-političku suradnju u regiji
Pogledaj originalni članak

Njemačka fregata „Bayern“ je krenula prema Južnokineskom moru. To bi trebalo poslužiti kao podrška zapadnim partnerima u sukobu protiv Kine. No Berlin ne želi pretjerivati s upozorenjima.

U šest mjeseci obići pola zemljine kugle morem: preko Sredozemlja, oko Afričkog roga i Indije pored Singapura, Japana, Južne Koreje i Australije. Ono što zvuči kao krstarenja iz snova je zapravo putanje "Bayerna", fregate njemačke mornarice i sve je samo ne putovanje za razonodu i odmor, prenosi DW

Pokazivanja mišića, ali samo malo

S posadom od 200 mornara najvažniji zadatak na ovom putu je Kini pokazati njemačko prisustvo. No istodobno, što je rezon njemačke vanjske politike, ne previše naljutiti Peking i izbjegavati konfrontaciju po svaku moguću cijenu.

Misija prije svega ima za zadaću partnerima pokazati njemačku podršku i angažman u regiji koja bi mogla biti odlučujuća u 21. stoljeću kako u geopolitičkom tako i u gospodarskom smislu. Peking upravo ovdje u Južnokineskom moru već dulje vrijeme agresivno širi svoju kontrolu, prisvaja otok za otokom i time ugrožava globalnu stabilnost. Prije svega Washington pokušava Kini odrediti jasne granice.

"Za Njemačku je ova misija veliki korak, pozitivni korak. Njemačka po prvi put povećava svoje prisustvo u ovoj regiji i učvršćuje svoje smjernice glede indo-pacifičke regije", kaže Helena Legarda iz berlinskog instituta Merics koji se bavi odnosima u ovom dijelu svijeta. "Ovo je potez koji se sigurno Kini neće sviđati", smatra Legarda.

Prema prošle godine objavljenim smjernicama, njemačka vlada cilja na pojačano sigurnosno-političku suradnju u regiji. Njemačka vlada u ovom dijelu svijeta teži "obrani međunarodnog poretka koji se bazira na jasnim pravilima". Slanjem fregate "Bayern" vlada tima svojim smjernicama želi dati i vojnu težinu. No Berlin ni u kom slučaju ne želi navući bijes Pekinga.

Čekanje na odgovor Pekinga

No svi znaju da je upravo Kina slon u trgovini s porculanom iako se u priopćenjima ministarstava koja prati aktivnosti "Bayerna" ova zemlja uopće ne spominje. Ali u svakom slučaju je ova misija povijesna jer već gotovo dva desetljeća Njemačka vojno nije bila prisutna u ovom dijelu svijeta.

No unatoč tome iza politike simbola njemačke vlade nije prepoznatljiv jasan cilj ove misije. "Bayern" će se čak, kako slučajno ne bi naljutilo Peking, kretati isključivo uobičajenim trgovinskim rutama kako ništa ne bi naslutilo neku vojno – stratešku nakanu.

"Njemačka vlada šalje svojom misijom konfuznu poruku. Ako se regata zaista bude držala uobičajenih trgovinskih ruta i ne bude sudjelovala u operacijama 'Freedom of Navigation' s partnerima to će biti jasno povinovanje pravilima koje je zacrtao Peking", smatra Legarda. Principijelno Amerikanci i ostali saveznici u regiji pozdravljaju njemački angažman ali je unatoč tomu, kako kaže dalje Legarda, za partnera nejasno koji cilj Berlin ovom misijom slijedi ako se ukupna rasprava vodi oko toga da se kineskom smjeranju prema moći postave granice.

Njemačke partnere zbunjuje i upit za pristajanje fregate u jednu kinesku luku. Odgovor Pekinga još nije stigao i mogao bi se i dalje odgađati toliko dugo dok u Njemačkoj ne budu održani parlamentarni izbori krajem rujna i kinesko vodstvo ne bude na čisto s kim će imati posla sljedeće četiri godine. Sa strankom Zeleni, koja najviše ustraje na poštivanju ljudskih prava u Kini, odnosi bi mogli postati kompliciraniji.

VIDEO Požar u Segetu Gornjem

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

LO
Lolita3
18:13 02.08.2021.

Kako to da DW ne piše o jučerašnjem krvavom mlaćenju mirnih prosvjednika u Berlinu? Što je? Maca popapala jezičinu?

Avatar Foton
Foton
10:22 03.08.2021.

Jedna fregata medju 200 americkih nosaca, raketnih krstarica, nuklearnih podmornica americke pacificke flote. Vrijeme je da se i EU pocne naoruzavati, ako zeli biti faktor u ovome svijetu. Nijemci bitrebali sagraditi desetak nuklearnih podmornica u tom su nekad bili majstori

Avatar GeniKameni
GeniKameni
18:39 02.08.2021.

Njemacka fregata i 200 mornara! Ne vjerujem da je to dovoljno da ih Kinezi uopce primjete, a jos manje da ih takvi smijesni potezi isprovociraju.