NAPUŠTANJE NUKLEARNE ENERGIJE

Njemačka gasi polovicu svojih nuklearnih reaktora u jeku jedne od najtežih energetskih kriza

Foto: BENOIT TESSIER/REUTERS
Njemačka gasi polovicu svojih nuklearnih reaktora u jeku jedne od najtežih energetskih kriza
31.12.2021.
u 10:11
Krajem 2022. na red će doći preostale tri centrale
Pogledaj originalni članak

Dok Europa pokušava izaći na kraj s jednom od najtežih energetskih kriza u svojoj povijesti, u petak će se početi gasiti polovica njemačkih nuklearnih kapaciteta, deset godina nakon povijesne odluke Angele Merkel o njemačkom napuštanju nuklearne energije.

Gašenje triju od šest reaktora koji još rade, događa se u jeku europske energetske krize koju zaoštravaju nedavne geopolitičke napetosti između Rusije, glavnog dobavljača plina, i njezinih kupaca.

Tvornice u njemačkim selima Brokdorfu, na sjeveru, Grohndeu, u središtu i Gundremmingenu, na jugu, potpuno će prestati raditi do kraja 2022. Njihov ukupni kapacitet je 4 gigavat sata instalirane snage, što je jednako snazi tisuću vjetroelektrana. Krajem 2022. na red će doći preostale tri centrale, Neckarwestheim, na jugu, Isar 2, također na jugu i Emsland, na sjeveru, također kapaciteta oko 4 GW.

Nedugo nakon nuklearne katastrofe u Fukushimi 2011. bivša kancelarka Angela Merkel odlučila je da će Njemačka postupno odustati od uporabe nuklearne energije. Unatoč napuštanju atomske energije čiji je udio u ukupnoj proizvodnji u 2020. bio oko 11 posto, "sigurnost opskrbe u Njemačkoj bit će zajamčena", istaknuo je u priopćenju u utorak Robert Habeck, ministar gospodarstva i zaštite klime iz reda Zelenih.

Kako bi nadoknadila gašenje nuklearki i u očekivanju da obnovljivi izvori energije u cijelosti nadoknade taj nedostatak, Njemačka se uvelike opskrbljuje fosilnim gorivom, osobito plinom. No takva energetska sigurnost ima svoju cijenu: europske cijene plina neprekidno rastu već nekoliko mjeseci, na tragu geopolitičke napetosti s Rusijom, glavnim europskim dobavljačem.

Neke zapadne zemlje sumnjiče Moskvu da smanjuje svoje isporuke Europi kako bi načinila pritisak u prilikama povećane geopolitičke napetosti zbog ruskih vojnih djelovanja na ukrajinskoj granici. Nova njemačka vlada nedavno je upozorila Moskvu da bi u slučaju vojne eskalacije mogla narediti "zatvaranje" spornog plinovoda Sjevernog toka 2 koji iz Rusije ide u Njemačku preko Baltičkog mora. 

 

>> Pogledajte i ovaj video: Ovo su proročanstva Nostradamusa za 2022. godinu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

RA
radijatori
11:05 31.12.2021.

Ono kad ideologija počme upravljati svakodnevnim životima. Dovoljno se zapitati odakle će puniti automobile na struju koji će se jedini kao uskoro voziti? Zapravo me uopće nije briga za Nijemce, nego što će ovo zeleno ludilo utjecati na odnose u cijeloj Europi i Svijetu, a Hrvatska će po običaju, slušajući zapadne gazde, tu najviše ispušiti.

MA
majstorsmora
13:52 31.12.2021.

Politika sjebe zdrav razum...najčišća energija a oni gase, zato jer se nađe neko jako pametan