Nova kritika

Njemačka mora povećati plaće i tako potaknuti potrošnju

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Njemačka mora povećati plaće i tako potaknuti potrošnju
07.11.2013.
u 17:00
Njemačka od 2007. ima trgovinski suficit veći od 6%, što je preporuka Europske komisije
Pogledaj originalni članak

Nešto blažim riječima nego Amerikanci prošloga tjedna, i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso kritizirao je Njemačku zbog gospodarske politike koja je možda dobra za samu Njemačku, ali bi mogla biti vrlo loša za periferne i manje produktivne zemlje eurozone. – Komisija ne traži od Njemačke da plaća za druge, slabije ekonomije. Ono što tražimo od Njemačke (…) jest da obavi svoju domaću zadaću kako bismo mogli jamčiti financijsku stabilnost u eurozoni – rekao je Barroso u govoru koji je prekjučer održao u Frankfurtu.

Pozvao je Njemačku da, među ostalim, uskladi njemačke plaće s njemačkom produktivnošću. Trenutačna politika visoke produktivnosti i ne uvijek tako visokih plaća čini njemačke proizvode najkonkurentnijima u čitavoj eurozoni i EU, što šteti proizvodnji u drugim državama.Američko ministarstvo financija, MMF i ugledni ekonomski analitičari poput nobelovca Paula Krugmana kritizirali su Njemačku zbog gospodarske politike koja, stvarajući sve veći njemački trgovinski suficit, zapravo koči gospodarski rast u drugim zemljama EU. Berlin je na te kritike odgovorio tvrdnjom da nema ništa loše u takvoj politici te da je njemački trgovinski suficit jednostavno rezultat velike potražnje za kvalitetnim njemačkim proizvodima.Prema najnovijoj ekonomskoj prognozi Europske komisije, njemački trgovinski suficit (razlika između onog što Njemačka izvozi i onoga što uvozi) iznosit će 7 posto BDP-a. Njemačka od 2007. neprestano ima veći trgovinski suficit od onoga koji preporučuje Europska komisija (6% BDP-a). I europski povjerenik za ekonomska pitanja Oli Rehn prekjučer je izjavio da bi Njemačka trebala povećati plaće i potaknuti veću unutarnju potrošnju.

– Raspravljat ćemo o tome sljedeći tjedan – rekao je Rehn.Predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso u govoru u Frankfurtu pokušao je Nijemcima objasniti da je jedinstveno tržište EU omogućilo Njemačkoj da iskoristi svoje komparativne prednosti u industriji i tehnologiji te da Njemačka zauzvrat mora omogućiti drugima da iskoriste svoje komparativne prednosti.

>> Merkel će Britance gledati kao produženu ruku SAD-a bez stvarnoga utjecaja

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

Avatar Remetiinec
Remetiinec
19:43 07.11.2013.

Hrvatska vlada već 20 godina smanjuje plaće i tako potiće štednju i zatvaranje Cjelokupne Proizvodnje. Danas se HR uzdaje u novac raznih Sanadera,Čobankovića,Todorića,Rajića i ostalih 20 000 milijardera

Avatar belmondo
belmondo
08:52 08.11.2013.

Kad su Nijemci 2002-2003. donijeli Agendu 2010, imali su ogromnu nezaposlenost i prakticno su bili na putu u bananu. Deset godina poslije vidimo rezultate - nezaposlenost nikad manja, porezni prihodi nikad veći. Drugima ostaje samo da budu zavisni na Njemačku. Primjer Grčke je pokazao da ne možeš trošiti više nego što zaradiš, odnosno možeš, ali pod koju cijenu.

AA
aabbcc
12:42 09.11.2013.

Njemacka bez EU bi bila sto Srbija bez Juge, jer kome navaliti na ledja kredite za kupovinu njemackih tenkova, auta, francuskih aviona ..izvoza u Kinu i gdje rasturiti protuvrijednosti kineskog uvoza, ako ne u clanice EU kojima se sistematski unistava industrijska proizvodnja i svih igracaka od keramike do plastike...