preokret

Njemačka prihvaća ‘euroobveznice light’ i garantirat će za Grčku

Foto: AFP/PIXSELL
Njemačka prihvaća ‘euroobveznice light’ i garantirat će za Grčku
18.06.2012.
u 23:20
Za razliku od klasičnih euroobveznica kojima se žestoko protivi Njemačka, ove bi zajedničke obveznice bile s kratkim rokom dospijeća i ograničenog iznosa.
Pogledaj originalni članak

Euroobveznice nisu više bauk ni za Njemačku. Po informacijama tjednika Der Spiegel, predsjednici Europske unije Herman Van Rompuy, Europske komisije Jose Manuel Barroso, i eurogrupe Jean-Claude Juncker te šef Europske središnje banke Mario Draghi, do kraja će ovoga tjedna premijerima zemalja eurozone predstaviti prijedlog o uvođenju “euroobveznica light”.

Za razliku od klasičnih euroobveznica kojima se žestoko protivi Njemačka, jer bi najjače europsko gospodarstvo neograničeno trebalo biti u istom košu s pogođenim ekonomijama i garantirati sa svojim moćnim proračunom, ove bi zajedničke obveznice bile s kratkim rokom dospijeća i ograničenog iznosa. Navodno se ni Nijemci ne protive ovoj verziji. Prema planovima, svaka država mogla bi financirati euroobveznice do određenog postotka svog BDP-a. Onima koji ne budu poštovali propisana pravila, bit će zabranjeno trgovanje obveznicama u sljedećoj godini. U Bruxellesu su uvjereni da je ovaj model usklađen i s njemačkim ustavom, jer su zajedničke obveznice ograničenog trajanja i iznosa.

Na Njemačku raste pritisak da poduzme nešto za spas eurozone.

- Daljnje kašnjenje je opasno - upozorio je predsjednik Svjetske banke Robert Zoellick u intervjuu za Spiegel:

“Ako Europa ostane slaba, europski čelnici moraju biti svjesni da će ona u međuvremenu izgubiti svoj globalni utjecaj.”

Zoellick predlaže Europi američki model euroobveznica nakon ujedinjenja svih država.

 -Nakon američkog rata za neovisnost, pod prvim ministrom financija Alexanderom Hamiltonom, SAD je preuzeo i centralizirao dug svih pojedinačnih zemalja. Nakon toga svaka pojedinačna zemlja odgovara sama za svoj dug. Europa bi mogla uvesti sličan sustav - predložio je Zoellick.

Vremena je sve manje, ušli smo u kritičnu fazu, nužni su hrabriji potezi, naglasio je šef Svjetske banke.

- Nije mi tako važno koji će model odabrati Europljani, bitno je da se izabere jedan model i to brzo - kazao je Zoelick.

Financijski rizik za Njemačku u slučaju raspada eurozone procjenjuje se na oko 1500 milijardi eura.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

OB
-obrisani-
23:41 18.06.2012.

jadna njemačka, stalno mora popuštati "velikim" silama

PK
Prijava_Korisnika
23:50 18.06.2012.

Koliko dugo ce ovakvi bezveznjakovici kao grci, spanjolci i oni prokleti spageti iz italije krasti nas dobri njemacki novac schicken sie Euro zum Teufel, geben sie uns bitte unsere Deutsche Mark zurück

ĆA
ćaćaća
23:37 18.06.2012.

jesu napomenuli koliko će grča morati za uzvrat golova primiti od njemačke?:)))