NAJVIŠE IH RADI U GRAĐEVINI

Njemačka studija o radnicima sa zapadnog Balkana otkrila kakav su učinak imali na tržište rada

Foto: Fabrizio Bensch/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Njemačka studija o radnicima sa zapadnog Balkana otkrila kakav su učinak imali na tržište rada
11.08.2020.
u 14:46
Uvjet za useljavanje u Njemačku je, za razliku od ostalih sličnih pravila, isključivo radni ugovor, a ne potvrda o kvalifikaciji.
Pogledaj originalni članak

Useljavanje radnika sa zapadnog Balkana pozitivno je utjecalo na njemačko tržište rada, pokazuje studija Instituta za istraživanje tržišta rada u Nuernbergu.

"54 posto zaposlenih u sklopu pravila o zapošljavanju osoba sa zapadnog Balkana su kvalificirani radnici, visokokvalificiranih je 4 posto", proizlazi iz studije Instituta za istraživanje tržišta rada (IAB) objavljene u utorak.

Prema istoj studiji 42 posto osoba zaposlenih u sklopu tzv. pravila o zapošljavanju osoba sa zapadnog Balkana su pomoćni radnici.

Propis o zapošljavanju radnika sa zapadnog Balkana uveden je početkom 2016. nakon što su zemlje ove regije uvrštene na listu tzv. sigurnih zemalja što je praktički isključilo mogućnost stjecanja azila za građane ovih zemalja u Njemačkoj.

Uvjet za useljavanje u Njemačku je, za razliku od ostalih sličnih pravila, isključivo radni ugovor, a ne potvrda o kvalifikaciji.

Prema nekim kritikama, ovakva regulacija je dovela do toga da u sklopu ovog pravila u Njemačku dolaze isključivo nekvalificirani radnici u nižem platnom sektoru.

Kritika se također odnosila i na tvrdnju da u Njemačku dolaze stariji radnici te je izražena bojazan da će oni zbog kratkog radnog vijeka do mirovine i niskih davanja u mirovinske fondove nakon odlaska u mirovinu pasti na teret njemačkom socijalnom sustavu.

IAB studija je pokazala i da u Njemačku preko Pravila o zapadnom Balkanu dolaze uglavnom mlađi radnici. U godinama 2016. i 2017. 73 posto radnika je bilo mlađe od 40 godina a 86 posto su bili muškarci.

Najveći postotak, njih 44 posto, je zaposleno u građevini a 13 posto u gastronomiji.

"Integracija u tržište rada osoba koje su u Njemačku stigle preko ovog pravila je, uzimajući u obzir stabilnost radnog mjesta i zaradu u usporedbi s ostalim useljeničkim grupama i domaćim stanovništvom, protekla uspješno", zaključak je studije.

Odluka o produljenju ovog pravila koje ističe krajem ove godine još nije donesena. Prema nekim procjenama produljenje je, usprkos pozitivnim iskustvima, upitno posebice nakon što je zbog pandemije koronavirusa i gospodarske krize porastao broj nezaposlenih u Njemačkoj.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 8

ST
stefj
15:27 11.08.2020.

Ništa čudno, ta politika sa stranim radnicima izgradila je Njemačku. Radnici iz bivše Juge do kraj '80 bili su najbrojniji nakon Turaka. A i danas spadaju među najbrojnije skupine i dalje su na drugom mjestu... Rade one poslove koji Nijemci ne žele raditi i rade za plaću za koju Nijemci ne žele raditi. I to je to... Isto tako je i u Irskoj i u drugim zemljama gdje odlaze naši i drugi ljudi s ovih područja... Postoji određena razlika u visokokvalificiranim i stručnim ljudima koji obično odlaze u međunarodne korporacije gdje nema razlike da li si Nijemac ili nisi (osim u npr. DT-u, Siemensu ili sličnim) gdje mogu normalno napredovati. Zato je Irska obećana zemlja za npr. IT... A inače, SAD je puno veći magnet za visokoobrazovane, nitko u EU ne može ponuditi uvjete koje nude Amerikanci. Te zelene vize i visoki standard njihvov su najjače oružje kojim privlače većinu visokoobrazovanih iz cijelog svijeta... A i slobodno tržište tu igra veliku ulogu. Mislim da nitko ne može niti zamisliti da se jedan paypal, google ili neki sličan tehnološki div rodi u EU, isto kao što ne možemo zamisliti da jedan Musk ili Bezos djeluju i razvijaju tehnologije unutar EU-a...

DO
dokrastavca
17:42 11.08.2020.

Bili Balkan i ostali Balkan...

Avatar NiceGuy
NiceGuy
14:58 11.08.2020.

nije shvatljivo gdje je taj "zapadni Balkan" ... da li Švaburine time misle na "Region" u kojem bi trebali biti svi "Balkanci", neka nova Švaboslavija .. kakvo je to bijesnilo opet ? Ovog puta imamo nepostojeće djelove karte i neumjesne poludivlje nazive koje su nepoznate van orostora medijskog huškanja i nametanja. Dakle što obuhvaća tzv. "zapadni Balkan" tko koristi taj pseudo- nakaradni izraz ? Hrvatska je sredozemna i mediteranska zemlja.