što je 'Meeresrotz'

Njemački mediji pišu o Hrvatskoj: Upozorili turiste na 'neugodan fenomen na plaži'

Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Turisti uživaju u kupanju na gradskoj plaži u Makarskoj
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Zaton: More u uvali promijenilo boju
Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL
Zaton: More u uvali promijenilo boju
17.06.2024.
u 19:55
"Sve više plaža u Hrvatskoj okupirano je nepoželjnom morskom travom", naveo je jedan njemački medij
Pogledaj originalni članak

Bliži se početak školskih praznika u Njemačkoj, a samim time i vrijeme godišnjih odmora. S obzirom na to da mnogi Nijemci ljetuju u Hrvatskoj, tamošnji su mediji svojim građanima uputili upozorenje. Tema ovoga puta nisu bile visoke cijene, nego pojava poznata kao “cvjetanje mora”.

Primjerice, ProSieben je izvijestio kako se hrvatskom obalom širi “smeđa sluz” koja kupače može spriječiti u kupanju u inače tirkiznoj vodi. "Zapravo je riječ o cvjetanju mora, ali se na društvenim mrežama zbog svoje sluzave konzistencije često opisuje i kao 'morski šmrkalj' ('Meeresrotz')", navodi ProSieben, prenosi Fenix magazin.

Također, RTL je naveo: "Sve više plaža u Hrvatskoj okupirano je nepoželjnom morskom travom. Neki turisti javljaju kako je potraga za područjem bez algi bila neuspješna. Tepih od algi je neugodan na koži. Ne pomaže ni činjenica da je to u osnovi normalna prirodna pojava".

VEZANI ČLANCI:

Infovrsar, koji informira turiste, istaknuo je kako je "cvjetanje mora" bezopasno, no može imati neugodan miris. "Iz Centra za istraživanje mora na Institutu Ruđer Bošković saznajemo da se radi o nakupini jednostaničnih algi koje nisu opasne niti otrovne, ali radi se o organskom materijalu koji se raspada pa nastaje miris. 'Crvena plima' po noći može izazvati zanimljiv efekt svjetlucanja mora. Dakle, postoje jedan ili dva lijepa aspekta neugodnog fenomena na plaži", navodi Infovrsar.

Kako je objavio Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, "cvjetanje mora" je izvanredna prirodna pojava koja se javlja pri određenim vremenskim uvjetima kao što su promjene temperature mora i većih količina oborina u proljetnom razdoblju uz povećan unos hranjivih soli dušika i fosfora koji služe kao hrana za fitoplankton. 

"Najčešće se pojavljuje krajem lipnja i početkom srpnja. Zbog mirnog vremena, odnosno zbog oslabljene cirkulacije sluzave nakupine se uglavnom nalaze na površini predstavljajući vizualno neugodnu pojavu za kupače, ali i potpuno bezopasnu za ljudsko zdravlje ako se radi o bakteriološki čistom moru", navodi ZZJZ. 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar Krabat
Krabat
22:23 17.06.2024.

trebaju ih još upozoriti i da su se cijene malo promijenile na više gubitkom nacionalne valute a sve zahvaljujući anacionalnom luizeru

Avatar sluganski_svakidan
sluganski_svakidan
20:23 17.06.2024.

Kada bi njemački RTL (ni hrvatski nije bolji) ili ProSieben/SAT1 grupa objavila nekakvu pozitivnu informaciju o Hrvatskoj jako bi se zabrinuo.

MO
MOSAD
00:33 18.06.2024.

Najvec pproblem je sto mista uz more izgledaju kao brazilske favele.Bez plana bez ideje.Plaze su okupirale kuce prvi red do mora tako da je jako opasno nakoga cd te naletiti.Lakse se probiti do okupiranog Krima nego do plaze .Puteva nema a ako ih ima opet je upitno jesu li privatni ili javni.O plazama bolje da i ne pricamo.To su najveci problemi a ne dali je neki apartman 50 ili 100€!