Njemačkoj vladi za 2,5 mil. eura želi prodati popis 1500 utajivača poreza

Foto: Reuters
Njemačkoj vladi za 2,5 mil. eura želi prodati popis 1500 utajivača poreza
01.02.2010.
u 16:09
Cijela politička scena i kancelarka su za posao, osim dijela CDU-a i CSU-a koji prosvjeduju zbog toga što su podaci ukradeni iz švicarske banke. S ljevice stižu optužbe da neki štite svoje izborne klijente. Procjenjuje se da bi se u proračun moglo vratiti 200 milijuna eura.
Pogledaj originalni članak

Vlada Angele Merkel grozničavo smišlja kako iskoristiti podatke ukradene iz švicarskih banaka o računima 1500 utajivača poreza, a da dokazi budu upotrebljivi na sudu. Frankfurter Allgemeine Zeitung doznao je da je izvjesna osoba vladi Njemačke ponudila CD s podacima na osnovi kojega bi se ušlo u trag najmanje 100, a možda čak i 200 milijuna eura.

Lihtenštajnska afera

Cijena CD-a prava je sitnica – 2,5 milijuna eura, što znači da bi se nemoralna ponuda Njemačkoj neopisivo isplatila. Vlada je potvrdila da je popis autentičan pošto je prekontroliran “probni uzorak” od pet imena te je ustanovljeno da je svaka od pet osoba utajila po oko milijun eura. Posao s podacima otvorio je pravne i moralne prijepore među njemačkim političkim elitama. Der Tagesspiegel navodi da je SPD apsolutno za kupnju CD-a. Predsjednik odbora za financije u Bundestagu liberal Volker Wissing također ne sumnja u to da vlada treba platiti, doduše, uz potvrdu da se podaci mogu rabiti kao dokaz na sudu, a podršku je dala i A. Merkel.

Ministarstvo financija priopćilo je da će se u izbjegavanju pravnih prijepora pozivati na slučaj s aferom oko lihtenštajnske banke LGT, kada je 2008. tadašnji SPD-ov ministar Peer Steinbrück dopustio njemačkim tajnim službama da za slične podatke plate 4,6 milijuna eura. Zauzvrat su 700 osoba osumnjičili za 3,4 milijarde eura utajenog poreza, a stradao je i direktor njemačkih pošta Klaus Zumwinkel. Sadašnji CDU-ov ministar financija Wolfgang Schäuble priprema istu odluku. Problem mu je protivljenje dijela CDU-a i CSU-a. Tajnik CDU-a Volker Kauder smatra da “država ne treba poslovati s kradljivcima podataka”, a slično istupa i ministar obrane Karl-Theodor zu Guttenberg iz CSU-a.

Politički lov u mutnom

Predsjednik SPD-a Sigmar Gabriel, međutim, tvrdi da je CD već dulje u ministarstvu financija te da je riječ o “ljudima koji krešu socijalna prava, dok svoj novac šalju u inozemstvo”, a parlamentarka Zelenih Renate Künast za Frankfurter Rundschau izjavila je da vladajući sada “trebaju okrenuti leđa svojoj biračkoj klijenteli”.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

OB
-obrisani-
16:28 01.02.2010.

Ne mogu vjerovati da se i tamo krade!? Ja mislio da samo mi stoka Baslkanska krademo, podmićujemo i te stvari... Kad vidi ti Švabe!? Znači mi smo skoro OK po EU standardima? Lijeva ruka desni djep je normalna stvar!

OB
-obrisani-
16:28 01.02.2010.

Kad bi našoj vladi htio dati popis utajivača poreza normalno da bio bio proglašen ateistom i komunjarom!

OB
-obrisani-
16:58 01.02.2010.

Ugo Kajvez, samo kod njih (finih, kulturnih & poštenih) to se ne zove kreadja! Stimulacija, bonus, kompenzacija i slicno... Kod nas kradja, utaja i kuverta....