Proces privatizacije u hrvatskom profesionalnom sportu prvi su još prije četiri godine proveli u splitskom Hajduku. Njihovim stopama krenula je i pulska Istra 1961, koja sada većinskog vlasnika ima u Rusu Mikhailu Shcheglovu, te vinkovačka Cibalija.
Ne treba srljati
Spas u sportskom dioničkom društvu traže i košarkaški klubovi Zadar i Split, a na tom putu je i HNK Rijeka, koja već naveliko uživa u financijskim injekcijama talijanskog tajkuna Gabriela Volpija. U jedinom nogometnom prvoligašu u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, koprivničkom Slavenu Belupu, o preoblikovanju zasad još ne razmišljaju. Direktor kluba Zvonimir Šimunović kazao je da je to vrlo ozbiljna stvar u koju se ne smije srljati, a za privatizacijom niti nema potrebe.
Volpi pronašao interes
- Vidi se koji klubovi su ušli u taj proces. Oni koji su imali velike dugove ili su, poput Rijeke, pronašli ozbiljnog ulagača koji je očito pronašao svoj interes. Mi nemamo nikakvih dugova prema državi ili radnoj zajednici, ali ni ozbiljnog ulagača - kazao je direktor.
Dodao je kako se na primjeru Hajduka i KK Splita, puno većih klubova od Slavena Belupa, može puno naučiti.
- Hajduk svoje financijske probleme privatizacijsom nije uspio riješiti, iako iza sebe ima veliku tradiciju i vojsku navijača. Isti slučaj je i sa Splitom. Jedan od najvećih europskih košarkaških klubova do zadnjeg dana čekao je da Grad s tri milijuna kuna kupi dionice i zasad ga spasi od stečaja. Što bi tek s nama bilo koji nemamo ni toliko navijača niti takvu povijest. Nemojmo zaboraviti da je Koprivnica najmanja sredina u Hrvatskoj koja ima svog prvoligaša - istaknuo je direktor Šimunović.