Nobelovu nagradu za medicinu dobili su James P. Allison and Tasuku Honjo koji su razvili posebnu imunoterapiju za liječenje raka.
Allison i Honjo pokazali su kako se različite strategije mogu upotrebljavati u poticanju imunološkog sustava u borbi protiv raka, objavio je Kraljevski institut u Stockholmu koji proglašava dobitnika Nobelove nagrade za medicinu.
Dvojica stručnjaka za borbu protiv raka podijelit će financijski iznos nagrade od 9 milijuna kruna (6,5 milijuna kuna).
Allison (69) profesor je i voditelj imunološkog odjela u centru za rak MD Anderson teksaškog sveučilišta u Houstonu.
Honjo (76) profesor je na sveučilištu u Kyotu i redovni član japanske te vanjski član američke i njemačke akademije znanosti.
Tjedan proglašavanja dobitnika Nobelovih nagrada počeo je danas, ali ove godine ima veliku prazninu – Švedska akademija neće dodijeliti nagradu za književnost.
Akademija je u svibnju objavila da ove godine neće objaviti laureata za književnost nakon što je seksualni skandal otkrio duboke podjele među članovima odbora za dodjelu. Odluka je uslijedila zbog manjka povjerenja javnosti u instituciju, objašnjeno je.
Odluka da se preskoči godina u dodjeli Nobela nije bez presedana, ali to se nije dogodilo od 1949. Američki pisac William Faulkner svoju je nagradu za tu godinu primio iduće godine. Tako bi i 2019. trebala biti proglašena dva dobitnika nagrade za književnost.
U međuvremenu dodjeljuju se ostale nagrade.
Laureate određuje pedeseteročlano vijeće Karolinškog instituta u Stockholmu.
U utorak je na redu Nobel za fiziku, a u srijedu za kemiju.
U petak će se objaviti dobitnik nagrade za mir, a u ponedjeljak 8. listopada za ekonomiju.
>> Pogledajte koji su simptomi raka testisa koje muškarci ne bi smjeli ignorirati
prave i istinske Nobelove nagrade su one za kemiju, za fiziku i za medicinu. Nobelove nagrade za književnost i za mir su manje vrijedne, najčešće politički motivirane, i uvijek vrlo dvojbene.