postupak u haagu

Nobilo: Greška političara je što su uopće podnijeli tužbu za genocid

Foto: Dalibor Urukalović/PIXSELL
Nobilo: Greška političara je što su uopće podnijeli tužbu za genocid
17.03.2014.
u 09:00
Nobilo je i s "da" i s "ne" odgovorio na pitanje hoće li nakon okončanja postupka biti "stavljena točka na rat iz 90-ih između Hrvata i Srba".
Pogledaj originalni članak

Zagrebački odvjetnik Anto Nobilo izjavio je za beogradski Danas da bi se političari trebali suzdržavati bilo kakvih izjava dok traje rasprava na Međunarodnom sudu pravde u Haagu o hrvatskoj tužbi i srpskoj protutužbi za genocid, zamoljen da komentira izjave Vladimira Šeksa i Tomislava Karamarka o onome što je srpski pravni tim izrekao u Haagu.

– Greška je političara koji su uopće podnijeli tužbu, ali i onih nakon njih koji nisu imali hrabrosti povući je. Svi su svjesni da od postupka neće dobiti ništa, da će tužbe biti odbačene, ali nisu imali petlje od njih na vrijeme odustati. Prevladao je strah od gubitka biračkog tijela. Nijedan političar nije bio spreman na negativne bodove koje bi dobio u dijelu javnosti da je povukao tužbu. Pustili su neka Sud odlučuje pa kada presude budu odbačene, reći će "mi smo probali, ali međunarodne okolnosti bile su takve, nismo uspjeli..." – rekao je Nobilo, ali je odbio komentirati dosadašnji tijek postupka i argumente koje su iznijela oba ekspertna tima.

Pohvalio je hrvatske i srpske medije koji nisu za vrijeme rasprave podizali tenzije i stavljali ih kao udarne vijesti. Nobilo je i s "da" i s "ne" odgovorio na pitanje hoće li nakon okončanja postupka biti "stavljena točka na rat iz 90-ih između Hrvata i Srba".

Foto: Borna Filić/PIXSELL

Autor: Borna FIlić/PIXSELL

– Rat je proizveo negativne posljedice za mnoge ljude. Točka na rat stavit će se kada se te posljedice saniraju – kada se svim prognanim Srbima omogući povratak, obnove porušene kuće, vrate stanarska prava... Što se srpske strane tiče – trebaju se pronaći podaci o nekoliko stotina nestalih i vratiti umjetnička djela koja su otuđena. To su posljedice koje ozbiljne države moraju riješiti. Dokle god ima ljudi koji se ne mogu vratiti svojim kućama, rat se neće završiti. A dok se ovi problemi ne riješe, obje države mogu snositi posljedice na globalnom, međunarodnom planu – drži Nobilo.

Profesor beogradskog Fakulteta političkih znanosti i bivši diplomat, Predrag Simić kaže za Danas da su izjave Karamarka i Vladimira Šeksa "izraz nervoze".

– Do sada smo od Hrvatske slušali da ona kao članica Europske unije ne samo da neće blokirati svoje susjede na putu prema EU, već će im i pomagati. Prvi put čujemo izjavu koja pokazuje kako bi suđenje ipak moglo imati političke posljedice, unatoč prijašnjim izjavama i nastojanjima političara i Hrvatske i Srbije da spriječe kako postupak ne bi utjecao na međusobne odnose dviju zemalja – ističe Simić dodajući da se dosadašnji tijek postupka odvija u okvirima očekivanog kako i "nismo čuli nikakve nove ni spektakularne argumente".

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 44

Avatar fotograf
fotograf
09:43 17.03.2014.

Ti si greska. Što prije lustracija svatko tko nije za Hrvatsku van!!!

BP
bpz2013
09:45 17.03.2014.

Bojim se gospodine Nobilo da ste malo pogriješili. Ipak je prvo se dogodila AGRESIJA na Hrvatsku, pa onda sve ono drugo o čemu Vi govorite. Već duže vrijeme razmišljam, negdje kako su se stvarali uvjeti za formiranje i objavljivanje REGISTRA BRANITELJA pa sam i nudio tu ideju da objavimo na webu otvoreni REGISTAR AGRESORA!!! Nije to dosada ni od koga prihvaćen. No, mislim da popis iz Optužnice protiv odgovornih za razaranje Vukovara po K-14/04 ŽUPANIJSKOG SUDA U VUKOVARU, koji je objavljen na webu i gdje su nabrojani optuženi: VELJKO KADIJEVIĆ, BLAGOJE ADŽIĆ, ZVONKO JURJEVIĆ, BOŽIDAR STEVANOVIĆ, MILE MRKŠIĆ, VESELIN ŠLJIVANČANIN, MIROSLAV RADIĆ, VOJISLAV ŠEŠELJ i GORAN HADŽIĆ, može poslužiti kao osnova za kreiranje tog registra! Nakon toga slobodno ga možemo nadopuniti. Pored onih odgovornih za razaranje Vukovara, možemo navesti sve one u svom gradu koji imaju vezu s zločinima za vrijeme Domovinskog rata! Tako npr. i u našem gradu gdje je još 1992. godine izašla knjiga: „Živjeti u Slavonskom Brodu 1991-1992.“, a autori su u uvodu naveli da im je cilj "... upoznati javnost o teškim posljedicama koje su nosili nedužni građani Slavonskog Broda". Pa kako je urednik već naveo jedno ime i kako su u mnogim dokumentima navedena druga imena, možemo navesti sva ta imena u REGISTRU AGRESORA! Samo ukratko da se prisjetimo: u tom razdoblju (1991-1992) naš grad, Slavonski Brod prvo je bio i granatiran i bombardiran, pa opet za vrijeme borbi u Posavini nemilosrdno granatiran i raketiran i bombardiran. U Slavonskom Brodu i iz Slavonskog Broda bilo je blizu 400 poginulih civila i branitelja... A tu se dogodila jedna od najvećih tragedija u Domovinskom ratu jer od topničkih granata i „krmača“ iz JNA aviona poginuo jedan cijeli razred djece. Nedužna djeca(!) Tko je za sve te zločine odgovarao? Nitko, i nisam siguran da će ikad i odgovarati jer izgleda da ni naši vrli političari, ni javnost, a općenito ni oni čija bi bila dužnost da budu upoznati, kao npr. i Predsjednik, Predsjednik Vlade, Amnesty International i HHO nisu dovoljno upoznati!!! Pa tako i gospodin Nobilo!

DO
doktorica
09:20 17.03.2014.

ada se svim prognanim Srbima omogući povratak, obnove porušene kuće, povrate stanarska prava... pa nije ih nitko tjerao,sami su otišli jer nisu priznali Hrvatsku državu,pa bi im mi još trebali nešto dati,gdje toga ima...