eLijekovi

Nova baza svih lijekova u Hrvatskoj omogućit će provjeru lijekova koje pacijent uzima

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Lijekovi protiv bolova
Foto: Robert Anic/PIXSELL
Podaci HALMED-a pokazuju i kako je prošle godine na lijekove u Hrvatskoj potrošeno 8,4 milijarde kuna
30.01.2024.
u 11:15
Sustav je uveden kako bi se smanjilo istovremeno uzimanje lijekova koji ulaze u klinički značajne interakcije te posljedično smanjili neželjeni učinci jednog lijeka na drugi, a sve kako bi se postigli bolji ishodi liječenja, kažu iz HZZO-a
Pogledaj originalni članak

Projekt "eLijekovi - Integrirani informatički sustav lijekovima" završen je i stvorena je nacionalna baza svih lijekova dostupnih u Hrvatskoj, bili oni na listi HZZO-a ili ne. Tim je projektom nadograđena postojeća usluga u sustavu e-Građani, „Realizirani recepti“ te je omogućena provjera svih podataka o lijekovima koje pacijent uzima ili ih je uzimao u posljednjih šest mjeseci. Jednostavnim klikom na poveznicu pacijenti će moći dohvatiti sve podatke o tim lijekovima iz baze eLijekovi, kao i prijaviti sumnju na nuspojavu, poručuju iz HZZO-a koji je projekt završio u suradnji s Ministarstvom zdravstva i Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED). .

Bazi se može pristupiti putem poveznice https://elijekovi-hzzo.gov.hr/, kao i putem sustava e-Građani.

- Osim baze eLijekovi i nadogradnje usluge „Realizirani recepti“, ovim projektom uspostavljen je i sustav za provjeru interakcija prilikom propisivanja i izdavanja lijekova. Liječnici će prilikom propisivanja, kao i ljekarnici prilikom izdavanja lijekova moći automatski provjeriti ulaze li lijekovi koje pacijent uzima u međusobne interakcije. Sustav je uveden kako bi se smanjilo istovremeno uzimanje lijekova koji ulaze u klinički značajne interakcije te posljedično smanjili neželjeni učinci jednog lijeka na drugi, a sve kako bi se postigli bolji ishodi liječenja - objašnjavaju iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. 

VEZANI ČLANCI: 

Dodatno, kroz projekt je zdravstvenim radnicima omogućeno jednostavno i izravno prijavljivanje sumnji na nuspojave putem svojih aplikacija, uz korištenje već dostupnih podataka iz sustava. 

Projekt je sufinanciran iz sredstava Europskog fonda za regionalni razvoj, a cilj projekta je uspostava nacionalne baze lijekova kako bi se omogućila jednostavna i sigurna razmjena podataka o lijekovima, što je podloga za razvoj novih digitalnih usluga u području upravljanja lijekovima.

Cilj projekta je i povećanje sigurnosti primjene lijekova, jačanje uloge pacijenta u procesu liječenja i razvoj zdravstvene pismenosti, čime se postižu bolji ishodi liječenja i racionalizacija resursa.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.