Vlada RH dala je suglasnost Imunološkom zavodu za potpisivanje ugovora s odabranim najpovoljnijim ponuđačem za izgradnju tvornice za proizvodnju zmijskog protuotrova u poslovnoj zoni u Rugvici i kreće izgradnja prve od tri nove tvornice revitaliziranog Imunološkog zavoda, , izjavio je ministar zdravstva Vili Beroš, priopćili su iz Ministarstva zdravstva. Ravnatelj Imunološkog zavoda Vedran Čardžić najavio je skorašnje potpisivanje ugovora.
-Nakon više provedenih postupaka javne nabave u kojima niti jedan gospodarski subjekt nije dostavio prihvatljivu ili pravovaljanu ponudu, u zadnjem provedenom postupku javne nabave, od dvoje pravovaljanih ponuđača za izradu dokumentacije i izgradnju tvornice za proizvodnju zmijskog protuotrova u poslovnoj zoni u Rugvici, budućem sjedištu novog Imunološkog zavoda, odabrana je ponuda Zajednice ponuditelja. Procijenjena vrijednost Ugovora za projektiranje i izgradnju postrojenja za proizvodnju zmijskog protuotrova je 4,8 milijuna eura, dok je iznos odabrane ponude niži od procijenjene vrijednosti. Uz dobivenu suglasnost Vlade, potpisat ćemo ugovor s odabranim izvođačem i krenuti u proces realizacije - potvrdio je ravnatelj Čardžić.
U poslovnoj zoni u Rugvici izgradit će se tri nove tvornice za proizvodnju zmijskog protuotrova, preradu krvne plazme i proizvodnju lijekova iz plazme, kao i proizvodnja virusnih cjepiva po postojećoj (MRP) i mRNA tehnologiji. Time će oživjeti proizvodnja u Imunološkom zavodu nakon skoro tridesetogodišnje agonije.
VEZANI ČLANCI:
Gradnja pogona za proizvodnju antitoksina protiv ugriza zmija otrovnica trebala bi početi nakon ishođenja građevinske dozvole, krajem ove godine, a cjelokupan proces trebao bi završiti za dvije godine. Istodobno će biti u tijeku i izgradnja upravne zgrade Imunološkog zavoda i prateće infrastrukture – tvornice za frakcioniranje plazme iz ljudske krvi te tvornice za proizvodnju virusnih cjepiva, koje bi trebale biti izgrađene u razdoblju od 2025. do 2028. godine.
Ukupno predviđeni iznos za izgradnju svih proizvodnih pogona Imunološkog zavoda iznosi oko 90 milijuna eura, bez PDV-a. Od toga za tvornicu zmijskog protuotrova namijenjeno je 4,8 milijuna eura, za upravnu zgradu 3 milijuna eura, a za pogon frakcioniranja plazme i proizvodnju lijekova oko 30 milijuna eura te tvornicu cjepiva oko 48 milijuna eura. Oko 2,4 milijuna eura predviđeno je za izgradnju nastambi za laboratorijske i uzgojne životinje i biološki laboratorij.
- Za izgradnju modula za proizvodnju antitoksina protiv ugriza zmija otrovnica osigurana su sredstva Imunološkog zavoda, a za drugu fazu, izgradnju i opremanje modula za proizvodnju krvnih derivata, predviđeno je većinsko financiranje korištenjem dodijeljenih sredstava Operativnog programa Koherentnost i kohezija – rekao je ravnatelj Imunološkog zavoda Vedran Čardžić, dr. med.
>>> Znate li koji hrvatski proizvodi su hit u svijetu i regiji? Jednu od njih Saudijci smatraju nacionalnim brendom
- Revitalizacija Imunološkog zavoda i pokretanje proizvodnje zmijskog protuotrova, lijekova iz krvne plazme i virusnih cjepiva, strateški je važna za sve naše građane i hrvatski zdravstveni sustav, jer time stvaramo utemeljenje za biotehnološku neovisnost Republike Hrvatske - dodao je Beroš i naglasio da se time postiže još veći stupanj nacionalne samodostatnosti proizvodnje lijekova i pripravaka za potrebe zdravstva i pacijenata i smanjuje ovisnost o stranim dobavljačima. S druge strane, proizvodnjom cjepiva protiv zaraznih bolesti otvara se mogućnost njegovog plasmana na svjetsko tržište, posebno u zemljama s izrazito visokom stopom rasta populacije, koje imaju potrebe za velikim količinama osnovnih cjepiva po kojima je Imunološki zavod bio poznat, te za koje ima vrijedne matične sojeve virusa kao osnovu za njihovu proizvodnju.
- I ne manje važno u cijelom ovom procesu, uz očuvanje vlastite proizvodnje, dugoročno je davanje poticaja daljnjem razvoju biotehnologije u Hrvatskoj, te stvaranje prilika visoko stručnim mladim ljudima da se zaposle u svojoj državi - istaknuo je ministar Vili Beroš.
>>> Najduža hrvatska plaža dugačka je 8 kilometara: Znate li gdje se nalazi?
Bravo!