Šefice DORH-a i USKOK-a

Nova optužnica za Agrokor kad se iz slučaja očiste kontaminirani dokazi

Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Na konferenciji za medije DORH se osvrnuo na najnovije skandale
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Na konferenciji za medije DORH se osvrnuo na najnovije skandale
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Na konferenciji za medije DORH se osvrnuo na najnovije skandale
18.11.2021.
u 07:13
Zlata Hrvoj-Šipek opovrgnula je navode da je optužnica povučena kako bi se izbjeglo saslušanje Ismeta Kamala
Pogledaj originalni članak

Optužnica u slučaju Agrokor povučena je kako bi se provjerilo jesu li dokazi kontaminirani, a nakon što je zbog sumnje da je odavala informacije iz istrage u aferi Agrokor uhićena Mirela Alerić Puklin, jedna od tužiteljica u tom predmetu. Kazala je to Zlata Hrvoj-Šipek koja je jučer zajedno s Vanjom Marušić, ravnateljicom USKOK-a, održala konferenciju za medije. Obje su navele kako ne smatraju da je povlačenje optužnice radi dorade u aferi Agrokor fijasko tužiteljstva. Po Hrvoj-Šipek, blamaža i fijasko tužiteljstva bila bi ako bi optužnica bila odbačena ili ako bi na koncu bila donesena pravomoćna oslobađajuća presuda.

Kontrolni tim

– Tužiteljica koja je sada osumnjičena za odavanje informacija osobi koja je optužena u tom predmetu, bila je jedna od troje tužitelja. Oni su predmet podijelili dok su ga radili, a ona je radila na trećini tog predmeta. Odlučila sam da sada ponovo angažiramo tim tužitelja koji je radio na tom spisu, a osoba koja će to kontrolirati je Sani Ljubičić. Ona je jedan od europskih delegiranih tužitelja, a kontrolu ovog spisa radit će uz suglasnost glavne europske javne tužiteljice. Očekujem da će se spis prekontrolirati u sljedeća dva do tri mjeseca, nakon čega ćemo podići novu optužnicu – objasnila je Hrvoj-Šipek.

VIDEO Uhićena bivša tužiteljica iz afere Agrokor koja se sumnjiči da je Piruški Canjugi otkrivala informacije iz istrage

Kazala je da se to nije moglo ranije napraviti iako je Alerić Puklin iz tužiteljstva otišla prije nekoliko mjeseci kada je njezin suprug postao jedan od osumnjičenika u kraku afere Janaf. Kako je kazala Hrvoj Šipek, sumnje zbog kojih je Alerić Puklin sada uhićena u to vrijeme nisu postojale, jer su proizašle iz istrage u aferi Janaf koja se s proširenjima provodi od listopada 2020. Što se tiče knjigovodstveno-financijskog vještačenja, Hrvoj Šipek je opovrgnula navode da je optužnica povučena kako bi se izbjeglo saslušanje Ismeta Kamala, što je bila uputa Visokog kaznenog suda optužnom vijeću.

– O tom je li neki dokaz zakonit ili ne, odlučit će sud. Što se tiče nalaza koji je sada u spisu, mi smatramo da je on napravljen sukladno zakonu. Tvrtka koja ga je izradila u tom trenutku bila je jedina dostupna jer od onih koje smo razmatrali jedna je radila za izvanrednu upravu, jedna nije mogla, a jedna nije imala kadrova za provođenje takvog vještačenja. Svi vještaci koji su radili na tom spisu, potpisali su izjavu o svojoj neovisnosti, a mi nismo imali razloga sumnjati u to – navela je Hrvoj-Šipek. Dodala je i da DORH nije znao da je spomenuta tvrtka radila financijske nalaze i za privremenu upravu Agrokora, što obrane okrivljenika tvrde od početka, uz konstataciju da je tu riječ o sukobu intersa.

Vanja Marušić je objasnila da su se izvidi oko grupe Borg provodili devet mjeseci prije no što je doneseno rješenje o odbačaju kaznene prijave.

Ona je govorila i o slučaju Gabrijele Žalac, oko koje u zadnje vrijeme ima dosta polemika u javnosti.

VIDEO Sve afere Gabrijele Žalac: Mercedes, vozačka, vjetroelektrane...

– USKOK je taj predmet otvorio nakon medijskih napisa o mogućim nepravilnostima oko nabavke IT opreme u ministarstvu. Ispitali smo 30-ak svjedoka i prikupili dokumentaciju na više od 3000 stranica. U tim izvidima sujelovao je i PNUSKOK te porezni USKOK. No sve što smo prikupili nije bilo dovoljno za osnovu sumnje i pokretanje istrage. Zadnjih dana puno se priča o mrtvim predmetima. Za nas je mrtav predmet onaj u kojem je donesena pravomoćna presuda ili onaj u kojem je obustavljena istraga. Ovaj je bio statistički zatvoren, što znači da bi mogao biti otvoren kada bi pristigla neka nova informacija kojom bi se ispunile sve pretpostavke za pokretanje istrage – kazala je V. Marušić.

Priznala propust

Objasnila je da je Ured europskog javnog tužitelja u lipnju, nakon zaprimljene prijave OLAF-a, pitao USKOK imaju li oni takav predmet. Ono što su imali, USKOK je proslijedio EPPO-u, koji je prošli tjedan pokrenuo istragu. USKOK nije izvijestio EPPO da radi na tom predmetu, iako je prema postojećim uredbama trebao.

– Njih se izvještava o predmetima u kojima su izvidi i istrage aktivni, što ovdje nije bio slučaj. Mogu priznati da je propust to što ih nismo izvijestili, no kategorički odbacujem tvrdnje da je riječ o nekom zataškavanju ili nečijem nalogu. Pa protiv minstrice USKOK vodi već dvije istrage – kazala je V. Marušić.

Na upite kako je EPPO na temelju istog činjeničnog opisa pokrenuo istragu, dok je USKOK zaključio da nema dokaza, kazala da ne može komentirati što je EPPO imao jer ne zna.

NAJNOVIJI DOKAZI

Veliki preokret, nova istraživanja dokazala što nas štiti od korone: 'Ljudima treba produžiti COVID potvrde sukladno imunosti'

Iz znanstvene zajednice počeli su pritisci da se produlji trajanje COVID putovnica osobama koje su ili preboljele koronu ili su primile sve doze cjepiva jer nova istraživanja pokazuju da je ta populacija uglavnom zaštićena. O tome smo razgovarali s prof.dr. Draganom Primorcem, pedijatrom, subspecijalistom medicinske genetike i predsjednikom Upravnog vijeća bolnice Sv. Katarina koja jedina u Hrvatskoj provodi test određivanja stanične imunosti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.