Phishing

Nova računalna prijevara: Riječanka se 'upecala' i ostala bez nekoliko tisuća kuna

Foto: Slavko Midžor/PIXSELL
Nova računalna prijevara: Riječanka se 'upecala' i ostala bez nekoliko tisuća kuna
19.03.2015.
u 14:01
Phishingom se kradu različiti osobni podaci: korisnička imena i lozinke za pristup servisima kao što su web mail, Facebook ili PayPal, a u opasnijem slučaju PIN-ovi kreditnih i debitnih kartica
Pogledaj originalni članak

Žena s područja Rijeke ostala je bez nekoliko tisuća kuna jer je svoje osobne podatke, na nagovor nepoznate osobe, upisala u obrazac na lažnoj web-stranici na koju je bla upućena od prevaranta. Riječ je o jednom od načina neovlaštenog prikupljanja informacija pod nazivom "phishing" (eng. fishing – pecanje). Ova je žena, a vjerojatno nije usamljeni slučaj, postala žrtvom računalne prijevare koja, objašnjavaju u policiji, kreće zasipanjem poruka u kojima se izabrane osobe nagovara na upisivanje podataka radi provjere. Phishingom se kradu različiti osobni podaci: korisnička imena i lozinke za pristup servisima kao što su web-mail, Facebook ili PayPal, a u opasnijem slučaju PIN-ovi kreditnih i debitnih kartica.

Tipičan phishing, upozoravaju iz policije, započinje porukom koja izgleda kao da je stigla od banke ili web-stranice čije usluge koristimo, u kojoj  se objašnjava da je zbog sigurnosne provjere potrebno prijaviti se na njihovu web-stranicu i upisati svoje podatke. Stranica na koju ta poruka odvodi izgledom će imitirati servis koji osoba koristi, no upisani podaci završit će u rukama prevaranta. Popularnost phishinga kao metode prikupljanja povjerljivih osobnih podataka je, kažu u policiji, to što se prevaranti ne moraju truditi pronaći propuste u sigurnosnoj zaštiti vašeg računala – korisnik svojevoljno upisuje informacije.  

Iz policije upozoravaju sve korisnike interneta da kada bankovnom karticom kupuju robu ili usluge na internetu obrate pozornost na početak adrese web-stranice. Kradljivci podataka bankovnih kartica s interneta nisu skloni stranicama koje funkcioniraju s https:// protokolom, jer takve stranice obično posjeduju certifikat o vlasniku, pa su i kupac i njegovi podaci sigurni od zlouporabe.

>> Oprez! Ne nasjedajte na ovakve e-mail poruke!

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

TA
tamanitelj
14:36 19.03.2015.

pušing

PU
Punmik
15:26 19.03.2015.

pa da je nova i nije

Avatar mf
mf
13:21 30.05.2016.

phishing i fishing,omg