– Naša djeca za državu su djeca ne drugog, nego trećeg reda. Najveći dio nas nema sredstava za privatna liječenja u inozemstvu, ali Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje te troškove ne pokriva tako da smo jednostavno dovedeni do zida – kaže Maja Varga, majka osmogodišnjeg Luke koji je obolio od cerebralne paralize, ima i intelektualna oštećenja, epileptične napade, sluh oštećen 100 posto.
Lakše za dijete
Dodaje kako se roditelji ovako oboljele djece susreću s nizom problema, počevši od dijagnosticiranja bolesti, operativnih zahvata pa sve do terapije jer izvan Zagreba gotovo da nema specijaliziranih ustanova i osposobljenih fizioterapeuta.
Kako bi pomogla sinu, Maja Varga odvest će ga na operaciju u Srbiju, koja košta 3000 eura.
– Moguće je tu operaciju napraviti i u Zagrebu, ali se radi na stari način, za razliku od postupka u Srbiji. Problem je što HZZO ne pokriva taj trošak, iako je ovaj zahvat mnogo lakši i bolji za dijete. Obrazloženje je da se to može napraviti u Hrvatskoj. Na takav način se nas roditelje tjera da prosjačimo, molimo za pomoć, organiziramo humanitarne akcije – kaže Varga. Podsjeća i na niz slučajeva kada su se domaći političari išli liječiti u inozemstvo ili su strani liječnici dolazili u Hrvatsku da ih operiraju.
– Ako mogu oni, zašto ne bi mogla i naša djeca. Toj djeci može se pomoći ako se želi. Neka osnuju nekakav fond ili da HZZO barem dijelom pokriva troškove liječenja, jer mi sami ne možemo – ističe Varga.
Slično razmišlja i Snježana Hrček, majka teško bolesnog sedmogodišnjeg Lovre, dodajući kako je na papiru sve to lijepo napisano. Ali često se niti ono što zakon propisuje ne može tako lako ostvariti.
Nemamo izlaza
– U nekim segmentima je sve u redu, ali najveći dio nas nailazi na velike probleme. Mi jednostavno nemamo izlaza. Imate li sreću da živite u Zagrebu, imate puno više mogućnosti, dok za nas u Slavoniji nema ništa. Njihovi odgovori svode se na to kako su takvi zdravstveni problemi normalni s obzirom na dijagnozu, a to baš i nije tako jer znamo za puno pozitivnih primjera – kaže Hrček.
a Odgovarajući na novinarski upit kada se osiguranici upućuju na liječenje u inozemstvo, iz HZZO-a navode da je to kada medicinski stručnjaci procijene da su u Hrvatskoj iscrpljene mogućnosti liječenja te da je sve definirano zakonima i pravilnicima.
Navode i kako osiguranik ima pravo podnijeti zahtjev za povrat troškova koji se rješava u okviru upravnog postupka u kojem se na osnovu činjenica odlučuje hoće li novac biti vraćen i u kojem iznosu. Podsjećaju i kako je Zakonom o obveznom osiguranju propisan i opseg prava na zdravstvenu zaštitu te da HZZO osigurava plaćanje zdravstvenih usluga u cijelosti za cjelokupnu zdravstvenu zaštitu djece do navršene 18. godine života.
>>Malenoj Maši HZZO odbio financirati liječenje u inozemstvu
dok vi sakupljate novac gamad politicarska prima j.... place bonuse i olaksice da im bude ljepse u zivotu. dao bog da svi pocrkaju i to u teskim mukama!!!