Farmer Božidar Glavaš iz Bizovca više nema predrasuda oko natječaja za EU fondove. U projekt je krenuo krajem 2011., a novac mu je stigao oko Uskrsa. Iz IPARD-a je “povukao” 166.431 euro i kupio cisternu za gnojivo, prikolicu i stroj za utovar hrane. Da bi realizirao projekt, morao se kreditno zadužiti kod HBOR-a, no više od polovice kredita vratit će novcem koji mu je stigao iz EU-a.
– Imam farmu sa 150 muznih krava i željeli smo je osuvremeniti strojevima. U dugotrajnoj pripremi dokumentacije pomogli su nam savjetnici. Potrošili smo dosta živaca i vremena, ali se isplatilo. Nadam se da će procedura ubuduće biti jednostavnija jer farmer nema vremena voditi farmu, a istodobno brinuti o papirima – kaže. Planira baviti se i novim projektima, ali sve ovisi o tome kako će se situacija u mljekarstvu dalje razvijati. Sve dokumente za novi natječaj pripremio je i Ivo Zelić iz Petrijevaca. Nakon što je “podigao” cijeli voćnjak, uz pomoć EU fondova planira osigurati si i radnu mehanizaciju.
– Novac sam uložio u 3,4 hektara novih nasada sa 10.400 sadnica jabuka, mreže, navodnjavanje, ogradu. Novac se može dobiti, ali treba poštovati proceduru, pribaviti sve papire, dobro voditi obiteljsko-poljoprivredno gospodarstvo – priznaje Zelić. Regionalna razvojna agencija Slavonije i Baranje iz IPARD-a je realizirala 33 projekta i ukupno “povukla” 19 milijuna eura, od kojih je polovica gotovog bespovratnog novca.
– To je izuzetno dobar rezultat iako se poljoprivrednici bojažljivo prijavljuju na natječaje EU fondova. Svjesni su uvjeta među kojima je uredno poslovanje. Ne smiju biti prezaduženi, a upravo zbog pretjeranog zaduženja već u početku otpada gotovo 80 posto poljoprivrednika. Kroz IPARD moraju sve samostalno financirati, ali natrag dobiju 50 posto sredstava – tumači Stjepan Ribić, direktor Regionalne razvojne agencije Slavonije i Baranje, koja je pomogla subjektima s područja Osječko-baranjske županije da sudjeluju u čak 253 projekta koja je odobrila EU, u ukupnoj vrijednosti od 857,119 milijuna kuna, odnosno 114,282 milijuna eura.
– Nije nemoguće da poljoprivrednici dobiju novac, ali trebaju se naviknuti na drukčije načine dobivanja sredstva u odnosu na dodjele na temelju poticaja. Ovo je novi mentalitet i svaki se detalj strogo kontrolira. Moraš dokazati da si dobar kako bi unaprijedio proizvodnju – objašnjava Ribić.
Novcem iz EU modernizirao farmu: Priprema dugo traje, ali se isplatilo
FOTO Ukrajinci objavili fotografije 'Orešnika', pogledajte kako izgleda raketa koja uništava sve pred sobom
Rusija je raketu nazvala Orešnik (Lješnjak) i tvrdila da je nemoguće presresti je protuzračnim sustavima. Ukrajina je izjavila da je oružje dostiglo brzinu veću od 13.000 km/h (8.000 mph) na putu prema gradu Dnipru u četvrtak
Potonuo brod pun turista: Nestalo najmanje 45 ljudi, pokrenuta velika operacija spašavanja
Oko 5:30 ujutro po lokalnom vremenu član posade poslao je signal za pomoć s broda. Zatim je nestao s radara i kontakt je izgubljen.
Preživjeli su biblijsku katastrofu, a sad govore za Večernji list: 'Tada smo shvatili da je ozbiljno i da ljudi već umiru'
– Pogledao sam ispod plahte, imala je duboku posjekotinu na trbuhu koji je bio otvoren, izgledalo je kao napad morskog psa – govori nam Paul Murray o spašavanju svoje tadašnje djevojke, a sadašnje supruge Sally
Što smo naučili iz razvoda poznatog holivudskog para?
Devet posto Hrvata to čini svaki tjedan, 47 posto barem jednom mjesečno, a češće to rade oni s višim prihodima