Uhićeni direktori i menadžeri Podravke, Poštanske banke, HAC-a..., odnosno svi kojima je određen istražni zatvor jer su primili i davali mito, zlorabili položaj, udružili se u zločinačku organizaciju ili počinili neko drugo kazneno djelo iz nadležnosti USKOK-a, dobili su “svoj” zatvorski bonton.
Riječ je o Pravilniku o kućnom redu u zatvorima za izdržavanja istražnog zatvora, koji je donio ministar pravosuđa Ivan Šimonović, a koji za tu kategoriju uhićenih stupa na snagu 26. siječnja. Za “obične” kriminalce i “prekršajce” ista će pravila vrijediti tek od 1. rujna 2011. Stvar je u tome što nova pravila u zatvoru vrijede za novi Zakon o kaznenom postupku (ZKP), a on se za sada primjenjuje samo na uskočki kriminal, dok će za sav ostali kriminal vrijediti iduće godine.
Novi će se propisi ponajviše primjenjivati u zagrebačkom Remetincu, u kojem je najviše uhićenih u USKOK-ovim akcijama. Oni čine oko pet posto zatvorske populacije, od njih ukupno 960. Za poslovnjake to znači da će od sada u zatvoru moći imati i nakit, prsten, ogrlicu ili narukvicu. Umjesto tuširanja, koje je dosad bilo jednom tjedno, propisano je da se mogu prati svaki dan. U ćeliji smiju imati i radio, a zahtjev da im se dopusti imati televizor podnosit će upravitelju. Novost je i to što će, osim u zatvoru, uz odobrenje suda, moći biti radno angažirani i izvan zidina, što će u slobodnom vremenu imati radionice “za zadovoljavanje tjelesnih, duhovnih i kulturnih potreba”.
Šetnja od dva sata
Kada im u posjet dođu djeca u dobi do 14 godina, moći će se s njima vidjeti u zasebnoj prostoriji, dok za sve ostale posjete, na koje imaju pravo šest puta mjesečno, vrijedi pravilo da posjetitelje mogu vidjeti i čuti, ali ne i dodirnuti. Svakom zatvoreniku u spavaonici pripada najmanje četiri četvorna i deset prostornih metara prostora. Šetnja zatvorskim krugom, na koje imaju pravo dva sata dnevno, može biti prekinuta iz sigurnosnih razloga ili ako zatvorenik počini stegovni prijestup. Pušačima koji su u istražni zatvor dovedeni, a da se nisu stigli opskrbiti cigaretama, bit će omogućeno da cigarete kupe u zatvorskoj kantini ili trgovini. No, budu li dovedeni u vrijeme kad ona ne radi, pravilnikom je predviđeno da im se, bez naknade, osigura primjerena količina cigareta.
Ostala procedura u vezi s organizacijom života mahom ostaje ista: nakon prijma mogu se javiti obitelji, u ćeliju smiju ponijeti rublje, odjeću i obuću, kao i plahte, jastučnice, deke i ručnike. Vrijednosnice, dragocjenosti i novac ostavljaju se na zatvorskom pologu, s kojega mogu uzimati novac radi nabave potrepština u kantini.
Ne mogu proučavati spise
Labaviji pritvor logičan je, smatraju odvjetnici, jer je istražni zatvor izgubio svoju svrhu i postao kazna – u pojedinim USKOK-ovim predmetima on može trajati i do tri godine! Problem je i u tome što spisi u predmetima ponekad imaju i 1000 stranica pa zatvorenici sve te stranice tajnih istraga nemaju gdje u miru proučiti jer su svi zatvori pretrpani, a ćeliju dijele s nekoliko osoba. Odvjetnici su pisali i ustavnu tužbu zbog novih odredaba ZKP-a jer smatraju da su u neravnopravnom položaju u odnosu na tužiteljstvo. Problem za njih predstavlja i to što su svi iskazi u USKOK-ovim predmetima na DVD-ima pa ih zatvorenici nemaju gdje pregledati.
Zatvorenici će nositi nakit i kupovati cigarete u zatvorskom dućanu
- Zatvorenici će moći nositi prstenje, ogrlice, narukvice i burme. U ćeliji smiju imati i sat, naočale, ortopedska pomagala, pribor za pisanje, fotografije, medicinsku i sudsku dokumentaciju, radio.
- Roditelje koji se nalaze u istražnom zatvoru djeca mlađa od 14 godina mogu posjećivati u za to predviđenoj prostoriji. Ostali posjeti dopušteni su preko stakla, bez fizičkog kontakta.
- Iz sigurnosnih razloga zatvoreniku se mogu oduzeti stvari koje smije držati. Na tu odluku može se žaliti upravitelju, a ako ga i on odbije, nadležnom sudu.
- Sud odlučuje treba li zatvorenike smjestiti odvojeno, da ne bi naštetili postupku. Liječničko mišljenje nužno je za smještaj zatvorenika s invaliditetom jer ide u ćeliju prilagođenu potrebama.
- Pušaču se mora omogućiti nabava cigareta u zatvorskoj prodavaonici, a do nabave mu se daju bez naknade.
Mogu svi pričati što hoće, ali borba protiv korupcije je na najvišoj razini u Hrvatskoj povijesti. Bar što se tiče Vlade i stranaka povezani kroz Vladu, a da počme borba protiv korupcije u strankama iz oporbe očito treba politička odluka šefova oporbenih stranaka.