I dok se Libanon i Izrael gledaju preko nišana, a ostatak svijeta poziva na smirenje situacije nakon vala eksplozije elektroničkih uređaja zbog kojih je poginulo najmanje 20 mrtvih i nekoliko tisuća ranjenih, postavlja se pitanje kako je uopće došlo do sabotaže uređaja. Baterije iz voki-tokija koje je koristila libanonska oružana skupina Hezbollah, a koje su eksplodirale ovaj tjedan, bile su natopljene visokoeksplozivnim spojem poznatim kao PETN, rekao je izvor iz Libanona upoznat s komponentama uređaja za Reuters. Način na koji je eksplozivni materijal bio integriran u baterijski paket učinio ga je izuzetno teškim za otkrivanje, rekao je izvor.
Stotine voki-tokija koje je koristila skupina eksplodirale su u srijedu, dan nakon što su tisuće Hezbollahovih pagera detonirale diljem Libanona. Fotografije eksplodiranih voki-tokija prikazivale su naljepnice na kojima je stajao ime japanske kompanije Icom i "Made in Japan" ('Napravljeno u Japanu'). Međutim, Icom je objavio kako je prekinuo proizvodnju uređaja koji su eksplodirali u napadu prije deset godina i da se na tržištu najvećim dijelom nalaze krivotvorine. Yoshiki Enomoto, generalni direktor Icomove sigurnosne i trgovačke divizije, rekao je za Reuters da je moguće da je stariji Icomov uređaj bio modificiran kako bi se napravila bomba.
- Bilo bi teško ubaciti eksplozivnu napravu u glavni odjeljak voki-tokija jer je njegova elektronika zbijena, pa je vjerojatnije da je bila u odvojivom baterijskom paketu, rekao je Enomoto za japanskog emitera Fuji TV. Libanonski izvor rekao je da je do eksplozije došlo čak i u slučajevima kada je baterijski paket bio odvojen od ostatka uređaja.
VIDEO Eksplozije diljem Libanona
Da živiš tri do četiri milenija ti se takvog što dosjetio nebitno.