Jedan od najčudnijih internetskih fenomena svih vremena – zarazni ples Harlem Shake – u rekordnom je raku osvojio web, ali i svijet. Opasno se približava i dosadašnjem rekorderu u broju pogleda na stranici Youtubea, videu koji se našao u Nostradamusovu proročanstvu, PSY-evu "Gangnam styleu".
Kaos počinje
Nakon što je 30. siječnja vide-bloger pod pseudonimom Filthy Frank (Prljavi Frank) na svom blogu objavio video na kojem četvero ljudi, maskirani i odjeveni u odjela od lateksa, plešu na pjesmu DJ Baauera Harlem Shak", petorica tinejdžera iz Australije, početkom veljače, snimila su isti video oponašajući Franka i njegovu ekipu te ga objavili na YouTubeu. Samo 20 dana poslije ludilo zvano Harlem zahvatilo je cijeli svijet. Objavljeno je više od 40.000 različitih videouradaka na kojima se u različitim varijantama izvodi taj bizarni ples, s više desetaka milijuna pogleda.
Svaki je video isti, traje točno 31. sekundu, uključuje osobu koja pleše, po mogućnosti s kacigom ili maskom na glavi, dok ostali, ne obazirući se na njega, nastavljaju svoje aktivnosti. U 15 sekundi pjesma doživljava ekstazu, a zajedno s njom i svi ostali. Nasumični i nedefinirani pokreti izvode se u zatvorenom prostoru uz ritam pjesme "Harlem Shake", ljudi se skidaju goli ili pak odijevaju lude kostime, penju se na krevet, klupu, stol i stolac te rade kaos.
Riječ je o pravom "pokretu" koji se sasvim spontano počeo širiti internetom, a sve to nema apsolutno nikakve veze s pravim "harlem shake" plesom koji potječe još iz 80-ih.
No pokreti koje plesači izvode nisu sasvim nasumični. Kreator plesa je Al B, stanovnik newyorškog kvarta Harlem, a ples se po njemu još zove "Albee".
– Bitno je da se treseš kao kad si pijan, to je alkoholna treskavica, ali je fantastična i svi je cijene – opisao je Al B svoj ples te napomenuo kako ta vrsta plesa potječe iz drevnog Egipta. Bio je to ples mumija, kaže, koje se zbog svojih povoja nisu mogle micati, već se samo tresti.
Glazbu za Harlem Shake snimio je američki glazbenik i producent Harry Rodrigues, poznatiji kao DJ Baauer, koji nije ni slutio kakvu će pomamu ona izazvati.
Uključili se i Hrvati
– Ovo je postalo ludo, sve što sam napravio jest to što sam snimio pjesmu. Ja sam je stvorio, dao sam joj život, drugi su je odgojili, a sad mi se vraća poput ludog posvojenog tinejdžera – rekao je 23-godišnji Baauer, čija je pjesma trenutačno na prvom mjestu iTunesa.
Diljem svijeta rade se top liste najboljih, najsmješnijih, najbizarnijih, najoriginalnijih Harlem Shake isječaka, a ideje su, kako se kaže, poput hlača – svatko ih ima.
Od plesanja u uredima, kupaonicama, svlačionicama, sveučilištima, parkovima, stadionima, pod raznim maskama, s kantama, torbama i životinjama na glavi, do onih u vojsci, pa čak i iskačući iz aviona i plesanja po zraku ili pod vodom. "Šejkanje" se, osim na internetu, moglo vidjeti i na brojnim lokalnim kao i javnim televizijama. Videozapisi skupljaju milijune gledanja, a jedan od trenutačno najgledanijih videa je onaj podvodnog plesa. Harlem nije zaobišao ni naše krajeve, stigao je i u Hrvatsku, a broj videouradaka domaće ekipe svakim je danom sve veći.
Singl južnokorejskog pop pjevača PSY-a Gangnam style i dalje se nalazi na samom vrhu glazbenih ljestvica diljem svijeta, nakon što je na godinama najavljivani sudnji dan 21. prosinca 2012. godine imao milijarditi pogled na YouTubeu. Njegov je hit-singl u prvih mjesec dana pogledan više od 624 milijuna puta, čime je postao globalni internetski fenomen i dio popularne kulture, a još uvijek drži Guinnessov svjetski rekord za YouTube video s najviše pozitivnih ocjena – s više od 1,3 milijarde pogleda.
Harlem Shake mu je opasna konkurencija, ali s obzirom na to da se kod Harlema radi o nizu videoisječaka, ne ulaze u istu kategoriju.