Novi pravilnik o pedagoškim mjerama ili, laički rečeno, o kažnjavanju učenika zbog neprihvatljivog ponašanja napokon je gotov. Ministar obrazovanja prof. dr. Vedran Mornar potpisao ga je te objavljivanjem u Narodnim novinama stupa na snagu i vrijedit će kad učenici 7. rujna krenu u školu. Razlozi zbog kojih se učenicima mogu izricati kazne svrstani su u četiri kategorije.
Lakši prijestupi su, primjerice, bacanje smeća po školi ili po dvorištu, korištenje mobitela na satu, ali i prepisivanje. Teži su omalovažavanje kolega, širenje neistina, uništavanje imovine, unošenje droge, krađa. U teške oblike neprihvatljivog ponašanja ubraja se izazivanje nasilja, krivotvorenje ispričnica, poticanje govora mržnje, unošenje oružja u školu, a kategoriju osobito teških prijestupa, među ostalim, čini krivotvorenje dokumentacije škole, teške krađe, ugrožavanje sigurnosti učenika, nasilno ponašanje.
Kazne su u rasponu od opomene, ukora, strogog ukora do opomene pred isključenje i isključenja iz škole, a mogu se izreći i za neopravdane izostanke. Najblaža je za izostanak 0,5 posto sati, a isključenje, odnosno, u osnovnoj školi premještaj u drugu školu, dobiva se za dva posto neopravdanih od ukupnog broja sati u školskoj godini. Ministar Mornar naglašava da je donošenjem ovog pravilnika konačno uređen sustav jer su kazne za učenike prije samostalno propisivale škole.
– Logično je posloženo stupnjevanje neprihvatljivog ponašanja, za prepisivanje će dobiti opomenu, a ako učenik ima ukor pred isključenje iz škole i napravi neki drugi lakši prekršaj, neće ga se izbaciti iz škole. Ali ako napravi težak ili osobito težak prekršaj, a već ima ukor pred isključenje, isključit će ga se – tumači ministar Mornar. Opomena i ukor učeniku se izriče u roku od 15 dana, strogi ukor i opomena pred isključenje 30 dana od počinjenja prekršaja, a 60 dana za isključenje.
I trebalo je. Neka pravilnik ne ostane mrtvo slovo na papiru. Budite suport profesorima koji su izloženi ne samo nepoštivanju od strane djece, često puta fizičkom i psihičkom maltretiranju , već vrlo često i od njihovih roditelja. Poštujte odgovornu profesiju koja nam obrazuje i odgaja djecu. Nije im lako. Platitite ih pošteno.