TLO SE I DALJE TRESE

Potres jačine 3,8 stupnja zatresao petrinjsko područje, potom i jedan slabiji kod Velike Gorice

Foto: Seizmološka služba HR
Potres jačine 3,8 stupnja zatresao petrinjsko područje, potom i jedan slabiji kod Velike Gorice
Autori Vecernji.hr, Hina
10.01.2021.
u 13:20
Cijela pošiljka Modernina cjepiva ide na Banovinu u kojoj pada snijeg
Pogledaj originalni članak

Tlo u Banovini i dalje se trese. Seizmografi Seizmološke službe zabilježili su sinoć u 22,29 novi jak potres s epicentrom 15 km južno-jugozapadno od Siska. Magnituda potresa iznosila je 4.5 prema Richteru, a intenzitet u epicentru VI stupnjeva EMS ljestvice. Potres se osjetio na širem području.

13:30 Naknadno je o potresu izvijestila Seizmološka služba pri Geofizičkom odsjeku PMF-a. Navode da je magnituda potresa u 12.58 sati bila 3,8 Richtera te da je epicentar bio 10-ak kilometara jugozapadno od Petrinje. Intenzitet u epicentru bio je V stupnjeva EMS ljestvice.

13:15 Nekoliko minuta kasnije slabi potres od 1,6 stupnja osjetio se 27 kilometara južno od Zagreba, točnije kod Lekenika i Velike Gorice. Bio je to 45. potres u Hrvatskoj u posljednja 73 sata.

13:05 - Umjereni potres jačine 3,2 stupnja po Richteru pogodio je nešto prije 13 sati područje 25 kilometara zapadno od Siska, objavio je EMSC. Prvotno je objavljeno kako je potres bio 3 stupnja i 27 kilometra istočno od Karlovca.

12:35 Hrvatski šef diplomacije Gordan Grlić Radman rekao je kako su Hrvatska i Hrvati izvan zemlje pokazali zajedništvo kao u Domovinskome ratu nakon nedavnoga potresa koji je pogodio Banovinu te je izrazio zadovoljstvo solidarnošću zemalja Europske unije.

„Mislim da je to dobar poticaj kako možemo zajedno kada je najteže. Onda smo jedinstveni, onda diše hrvatsko srce kao jedno. Hrvati su u vrijeme potresa bili zajedno kao '91.“, rekao je Grlić Radman za Televiziju Herceg-Bosne iz Mostara u intervjuu objavljenom u nedjelju na portalu televizije.

Pritom je naveo kako su se brojni Hrvati, organizacije i katoličke misije izvan zemlje doslovno organizirali dan nakon potresa.  

„Oni su u roku od 24 sata otvoriti posebna račune, slali su pomoć tako da je i ovoga puta hrvatski narod bio uz domovinu. Zato jača naša odgovornost i hrvatske Vlade, naša zahvala i obveza odužiti se Hrvatima izvan zemlje. Mi smo oslonjeni jedni na druge kada to treba. Posebno mislimo na Hrvate u Bosni i Hercegovini“, dodao je ministar vanjskih i europskih poslova.

11:25 Nakon sinoćnjeg potresa nije bilo prijave novih šteta, a od ukupno prijavljenih 30.715 različitih šteta do danas je pregledano 14.753 objekata u općinama i gradovima koje je potres zahvatio, rekao je u nedjelju glasnogovornik Stožera za otklanjanje posljedica potresa Mladen Pavić.

"Od sinoćnjih potresa nije bilo prijava da je bilo neke štete osim doze straha koja je samo pojačana", rekao je Pavić u emisiji Hrvatski radio za Banovinu.

Ovoga se trenutka došlo do 30.715 prijava različitih šteta, a na terenu je, ističe, 300-tinjak statičara i inženjera koji su do sada pregledali 14.753 objekta.

Teško je, kaže, govoriti o roku u kojem će biti provedena obnova jer se nakon svakog novog potresa statičari ponovno vraćaju na teren i provode nove procjene na svim kućama koje su ranije dobile žutu ili zelenu oznaku.

Za sada, kako je naglasio, nije utvrđeno nikakvo kazneno djelo, a izdvojio je jednu prijavu policiji koja je došla s područja Gline da je netko otvorio lažni profil na facebooku kako bi prikupljao pomoć. No, kaže, "riječ je samo o prijavi, a policija će utvrditi da li je utemeljena".

Kad je riječ o potrebama stanovništva na potresom pogođenom području, Pavić je napomenuo kako "odjeća nije potrebna, već hrana s dužim rokom trajanja".

11:20 Milošević: Potrebno tisuću kontejnera

Potpredsjednik Vlade i potpredsjednik stožera civilne zaštite RH Boris Milošević istaknuo je kako je glavni prioritet Vlade osigurati privremene smještajne jedinice svima koji su odlučili ostati uz svoje potresom porušene domove, za što će prema procjenama biti potrebno oko tisuću kontejnera.

Takvih je stambenih jedinica "u režiji" države i donacija različitih organizacija i privatnih tvrtki do sada osigurano gotovo 600, a Caritas je najavio da će sljedećega tjedna krenuti s isporukom još stotinjak stambenih kontejnera, dodao je. U subotu je, podsjetio je, stiglo i 70 kontejnera iz turske donacije.

Milošević je također odgovorio na prozivke da Vlada nije pravovremeno reagirala na potres, naglasivši kako je država reagirala isti dan, te su isti dan na području pogođenom potresom sve raspoložive snage stavljene na raspolaganje. Dodao je, međutim da "ono što treba priznati, to nije bilo dovoljno u tom trenutku jer su razmjeri katastrofe bili toliko veliki da se nisu mogli sagledati u prva dva tri dana".

Naveo je kako se neprekidno radi na tome da pomoć stanovništvu postane bolja i sustavnija - na terenu je preko dvije tisuće operativaca, kao i brojni volonteri, a samo u subotu je pruženo gotovo 400 usluga psihosocijalne podrške, podijeljeno preko 16 tona hrane i više od 9.000 litara vode, oko 13.000 obroka za stanovništvo i skoro 2.000 za operativne snage.

"Ono što je važno, niti jedan stanovnik ovoga područja neće biti zaboravljen, oni se svi obilaze, nitko neće biti zaboravljen i gladan, svi će biti smješteni na toplo", istaknuo je Milošević.

10:30 - Potresom pogođeno područje Sisačko-moslavačke županije dobilo je prioritet u otpočetom procesu cijepljenja, a idući tjedan u tu županiju će biti poslana kompletna pošiljka Modernina cjepiva. U ponedjeljak stiže nova pošiljka od 17.550 doza cjepiva od proizvođača Pfizer/BioNTech, a u utorak će stići četiri tisuće doza Modernina cjepiva.

- Razgovarali smo s predsjednikom Vlade i mislim da će cijela ta Modernina pošiljka ići u Sisačko-moslavačku županiju. Tjedan kasnije u Hrvatsku stiže još 17.550 doza cjepiva Pfizer/BioNTecha i još šest tisuća Modernina - rekao je Capak za Jutarnji list.

U Sisačko-moslavačkoj županiji porastao je broj slučajeva zaraze koronavirusom sa 60 na 124 u posljednja dva dana. Porast je očekivan zbog toga što je nakon katastrofalnog petrinjskog potresa bilo zapravo nemoguće pridržavati se epidemioloških mjera. 

10:15 Zašto se EMSC-u ruše stranice, a Seizmološka služba kasni? Opširnije OVDJE.

8:08 U prognozi DHMZ-a za potresom pogođeno područje za danas se najavljuje oblačno vrijme, povremeno sa snijegom, osobito u drugom dijelu dana, te uz stvaranje snježnog pokrivača (očekivana visina snijega do kraja dana između 5 i 10 cm). Vjetar većinom umjeren sjeveroistočni, poslijepodne može biti i jak, osobito u gorju. Temperatura zraka bez izraženog dnevnog hoda, uglavnom između -2 i 1 °C. 

24sata javljaju da je snijeg već počeo padati u Petrinji i okolici.

8:02 Turska je uz 100 poslanih stambenih kontejnera odlučila poslati još dodatnih 100 na uporabu osobama pogođenim potresom. U ovim teškim danima održavat ćemo solidarnost s prijateljskom Hrvatskom, poručili su iz turskog veleposlanstva.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

PV
prcko.vita
09:49 10.01.2021.

Zašto pišete svaki dan da se tlo i dalje trese, ako su stručnjaci davno već rekli da će se tlo i dalje tresti. Znači sve normalno. Sve po zakonu. Starci su odlučili tu ostati.

HL
HV_LAKI102
11:38 10.01.2021.

Sa ovim pristiglim cjepivom trebalo je cjepiti Saborske zastupnike jer je Sabor epicentar zaraze i naj manja steta ako Modernino cjepivo bude sa x greskom.

NE
Nemanadimak
15:03 10.01.2021.

Sve je vise pokazatelja koja ukazuju kako su stanovnici Banije i ostalih dijelova Hrvatkse osteceni od strane globalnih korporacija i politicki interesnih skupina kojima je izrabljivanje prirodnog i nacionalnog blaga prioritet. Gradjani su ni krivi ni duzni sto se oko njihovih domova vrsi visegodisnje izrabljivanje prirodnih resursa. Sada kada bi trebali sanirati stetu svi cute i ne spominju pooc ivim ljudima? A nema ni vjesti kako ce se bilo sto promjeniti za ubuduce?