Osam dana do zakonskog roka za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije, britanska premijerka došla je jučer u Bruxelles na redovni, neki nagađaju možda i njezin posljednji, sastanak Europskog vijeća s molbom da joj ostalih 27 šefova država i vlada odobri odgodu Brexita i produljenje roka za izlazak do 30. lipnja. No, raspoloženje među 27-orkom išlo je u smjeru produljenja samo do 22. svibnja.
Na požarnom izlazu
Jer, izbori za Europski parlament koji se održavaju od 23. do 26. svibnja mogli bi biti poremećeni, a EU uvučena u dosad nezabilježenu pravnu nesigurnost svih njezinih odluka koje prolaze kroz EP, ako Britanci na dan izbora budu i dalje punopravni članovi EU, a ne organiziraju te izbore jer računaju da će izaći iz EU.
– Očekujem da ćemo odrediti neki datum produljenja, ali ne nužno u lipnju, nego u svibnju. I očekujem da ćemo raspravljati o određenim uvjetima koji idu uz produljenje – rekla je Dalia Grybauskaite, predsjednica Litve, na ulasku na summit.
Video - Brexit: Građani čekaju rezultate glasovanja
Glavni uvjet za produljenje roka izlaska Britanaca iz EU je da britanski parlament do kraja sljedećeg tjedna ipak, iz trećeg pokušaja, prihvati ispregovarani sporazum o povlačenju. Tek nakon što se to dogodi EU27 može odobriti produljenje jer shvaća da bi bilo potrebno još nekoliko tjedana za “tehničke” stvari i za preslikavanje prihvaćenog sporazuma u razne propise i odluke. Nitko ne želi produljiti Britancima rok za izlazak iz EU samo da bi se produljila neizvjesnost o tome hoće li kaotičan britanski parlament prihvatiti sporazum o Brexitu ili neće. Ne prihvati li britanski parlament ispregovarani sporazum koji mu nudi premijerka May do kraja sljedećeg tjedna, ostatak EU će se pripremiti na kaotičan Brexit u noći s 29. na 30. ožujka, s petka na subote sljedeći tjedan.
– Za Ujedinjenu Kraljevinu to će biti katastrofalno. Vidjet ćete. Za vaš ekonomski rast, za imidž UK-a u svijetu… – rekao je nizozemski premijer Mark Rutte britanskim novinarima na ulasku na summit jučer u Bruxellesu. On se nada da će parlament u Westminsteru “učiniti ispravnu stvar” sljedeći tjedan. Rutte ne krivi premijerku May za cijeli ovaj kaos, iako ju je prošloga tjedna usporedio s crnim vitezom iz skeča u filmu “Monty Python i Sveti gral”, koji izgubi obje ruke i obje noge u borbi s drugim vitezom i predlaže da borba završi neriješenim rezultatom.
– May je suočena s gotovo neljudskim uvjetima. Bori se s toliko puno ljudi i pokušava se pobrinuti da UK ne padne s litice sljedeći petak. Nije njezina greška da smo ovdje gdje smo danas. Nije ona namjerno ušla u tu konkretnu montypythonovsku scenu – rekao je Rutte, premijer države koja je tradicionalna saveznica Britanaca na kontinentu.
Stav Hrvatske, rekao je premijer Andrej Plenković na ulasku na summit, je da želi čuti od premijerke May koji je njezin plan za usvajanje sporazuma, a onda odlučiti o produljenju roka za izlazak.
– Dakle, želimo čuti od Therese May ima li ona u ovom trenutku snage i postoji li politička volja među strankama u parlamentu da se ipak prihvati sporazum o povlačenju, a onda u tom kontekstu bi se razgovaralo o produljenju roka. Puno nas (u EU27, op.a.) je na tragu toga da je taj rok 22.-23. svibnja možda primjereniji jer bi se na taj način izbjegle sve eventualne nejasnoće oko organizacije europskih izbora – rekao je Plenković.
Prema novim propisima, koji su već usvojeni u očekivanju da će se Brexit dogoditi 29. ožujka, Hrvatska je među državama članicama koje, zbog Brexita, u novom sazivu Europskog parlamenta imaju više zastupnika nego sada: 12 umjesto 11 Hrvata. Produljenje roka za izlazak Britanaca iz EU iza 23. svibnja, ili još iza 2. srpnja kad se novi saziv EP-a konstituira, mogao bi stvoriti pravnu nesigurnost za funkcioniranje čitave Europske unije. EU ne želi uvesti političku nestabilnost s britanske političke scene u svoje EU institucije.
Ono što EU želi, i u čemu želi pomoći Britancima, je pronaći izlaz iz ove kaotične situacije u kojoj je sporazum o povlačenju ispregovaran, prihvaćen od strane britanske vlade i vlada svih 27 država članica koje ostaju u EU, ali onda dvaput odbijen u britanskom parlamentu. I sve to dok vrijeme curi, a zakonski rok za izlazak iz EU je u noći s petka na subotu sljedeći tjedan, kada će se, ne bude li produljenja i ne prihvati li se sporazum, dogoditi kaotičan Brexit bez ikakvog dogovora o međusobnim odnosima. Očajnički se traži izlaz ili, kako je to sročio luksemburški premijer:
– Normalna vrata za izlaz iz ove situacije više zapravo ni ne postoje. Više je to sad kao da smo na požarnom izlazu i tražimo rješenje - rekao je Xavier Bettel.
Video - Protivnici Brexita slave odluku Parlamenta
Opcija dulje odgode
Premijerka May u svome je pismu Europskom vijeću zatražila izrijekom kratku odgodu Brexita, pa se članovi Europskog vijeća drže tog zahtjeva kojeg imaju pred sobom i ne spekuliraju o drugoj opciji, a to je dulja odgoda, na godinu ili dvije, uz uvjet da Britanci u tom razdoblju ponovo idu na referendum o ostanku u Europskoj uniji. Moguće je da će opcija dulje odgode Brexita tek biti zatražena i da će se o njoj odlučivati sljedećeg tjedna, kako se bude približavao još uvijek važeći zakonski rok za Brexit - 29. ožujka.
Van !!