Globalni jug

Novi svjetski poredak: Mogu li države BRICS-a ugroziti dominaciju bogatih članica G7

Foto: Li Rui/XINHUA
U.S.-NEW YORK-WANG YI-BRICS-FMS-MEETING
Foto: Li Rui/XINHUA
U.S.-NEW YORK-WANG YI-BRICS-FMS-MEETING
Foto: POOL/REUTERS
FILE PHOTO: Russia's Putin meets India's Modi on sidelines of BRICS summit
Foto: Li Xueren/XINHUA
CHINA-BEIJING-XI JINPING-BRICS-SUMMIT (CN)
Foto: Li Tao/XINHUA
CHINA-BEIJING-XI JINPING-BRICS-SUMMIT (CN)
Foto: Fang Zhe/XINHUA
CHINA-SHANGHAI-NDB-HEADQUARTERS BUILDING (CN)
11.04.2023.
u 12:24
Stara savezništva, nova moć. Posjet brazilskog predsjednika Lule Kini u znaku je preobražaja BRICS-a – Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike – u suparnički model za grupu G7
Pogledaj originalni članak

„Osnivačka legenda ambicioznih ekonomija izblijedjela je, države BRICS-a trenutačno doživljavaju svoj geopolitički trenutak“, objašnjava Günther Maihold, zamjenik direktora Zaklade znanost i politika (SWP), u razgovoru za DW. On kaže da ta grupa država pokušava preuzeti ulogu glasnogovornika za globalni jug kao 'suparnički model za skupinu G7'", piše Deutsche Welle.

Skraćenicu BRIC skovao je Jim O'Neill, bivši glavni ekonomist financijske tvrtke Goldman Sachs. Grupa se isprva sastojala od četiri zemlje – Brazila, Rusije, Indije i Kine. One su od početka novog milenija dugo imale visoke stope gospodarskog rasta. Skraćenicom se htjela skrenuti pažnja investitora na nove industrijske zemlje. Iz marketinške strategije nikla je međudržavna suradnja. Prvi summit ove četiri zemlje organiziran je 2009. u ruskom Ekaterinburgu. Već sljedeće godine pozvana je Južna Afrika da se priključi grupi, što je ona i prihvatila.

Konkurencija Svjetskoj banci

Zemlje BRICS-a 2014. osnovale su Novu razvojnu banku (New Development Bank, NDB) sa startnim kapitalom od 50 milijardi američkih dolara kao alternativu Svjetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu. Dodatno je stvoren mehanizam podrške likvidnosti (Contingent Reserve Arrangement, CRA), koji članicama grupe priskače u pomoć u slučaju problema s likvidnošću.

Ove financijske institucije nisu atraktivne samo za zemlje okupljene u BRICS nego i za ostale zemlje u razvoju koje su imale bolna iskustva s programima prestrukturiranja i štednje koje su nametali Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka. U kriznim vremenima te zemlje ne bi zavisile samo od ovih institucija.Zato je niz zemalja izrazio zanimanje za pristupanje BRICS-u.

Foto: Fang Zhe/XINHUA
CHINA-SHANGHAI-NDB-HEADQUARTERS BUILDING (CN)

Banka NDB koju je osnovao BRICS već se otvorila za druge zemlje. U njoj od 2021. financijski sudjeluju Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Urugvaj i Bangladeš. Međutim, njihov ulog je znatno manji od osnivačkog kapitala punopravnih članica koji iznosi po deset milijardi dolara.

U smjeru proširenja

Južnoafrička ministrica vanjskih poslova Naledi Pandor je potvrdila kako postoji „velika zainteresiranost širom svijeta" za BRICS. „Na mom stolu molbe su za prijam Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Egipta, Alžira, Argentine, Meksika i Nigerije", rekla je ona u jednom televizijskom intervjuu. Dodala je da su članice BRICS-a spremne razgovarati o proširenju grupe, ali da se prvo mora razgovarati o kriterijima prijma. Prema njenim riječima, tema će biti na dnevnom redu sljedećeg samita koji će se održati u Južnoj Africi.

Gospodarski razvoj zemalja BRICS-a nije više ni sličan onom osnivačkom mitu o visokim stopama rasta novih industrijskih zemalja. Od pet zemalja samo Kina bilježi kontinuirani i ekspanzivni gospodarski rast. Kina je između 2010. i 2021. utrostručila svoj bruto domaći proizvod – sa šest na 18 bilijuna američkih dolara. U istom razdoblju gospodarstva Brazila, Južne Afrike i Rusije su stagnirale. Indiji je pošlo za rukom da gotovo udvostruči BDP – s 1,7 na 3,1 bilijun dolara.

Nema sankcija Rusiji

Rat u Ukrajini je povećao odmak BRICS-a prema Zapadu. Indija, Brazil, Južna Afrika i Kina nisu uvele sankcije Moskvi. To se pokazuje po rekordnoj trgovinskoj razmjeni Indije i Rusije ili po ovisnosti Brazila od ruskog umjetnog gnojiva.

Foto: POOL/REUTERS
FILE PHOTO: Russia's Putin meets India's Modi on sidelines of BRICS summit

„Rat u Ukrajini je doveo do diplomatske podjele između Zapada i zemalja koje podržavaju Rusiju“, zaključuje Matthew Bishop sa Sveučilišta Sheffield u svom članku za časopis Economics Observator. On dodaje da to zamagljuje dugogodišnju prisnu suradnju zapadnih financijskih institucija i zapadnih elita s Putinom. Međutim Maihold ne doživljava BRICS kao antizapadnu konstelaciju, nego kao platformu za ostvarivanje nacionalnih interesa. „Južna Afrika, Indija i Brazil se žele kretati između svjetova. Žele s distance ostvariti najbolje opcije za nacionalni razvoj", objašnjava. Prema ovom stručnjaku radi se o tome da te zemlje u „borbi divova dobiju najbolje za sebe, pa kažu da nije pogrešno da se angažiraju u BRICS-u jer ne ovise od Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda ako se nađu u financijskoj krizi".

VIDEO: Uzbuna u američkim službama: Već postoje sumnjivci za curenje tajnih dokumenata?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 40

DU
Deleted user
13:28 11.04.2023.

Brics, haha šala? Iz navedenih zemalja ljudi koji imaju priliku bježe glavom bez obzitlra, zašto bi itko mislio da zemlje koje nisu u stanju stvoriti svojim ljudima poželjne uvjete za život iste mogu imati ikalav utjecaj izvan svojih granica. To su sve problematične države, ekonomski na staklenim nogama sa velikim kršenjem ljudskih prava i sloboda.

TM
trade_mark
13:07 11.04.2023.

zašto je bolsonaro na naslovnoj fotki?? i ne, bricks ne može ugroziti dominaciju G7 država ni u nekom srednjem roku od 50-tak godina. a kao što svjedočimo, rusija više i nije neka "sila", prema tome...

BJ
Ben Juda Talmudan
21:00 11.04.2023.

Trula USA su pred kolapsom,Zemlje BriCS-a namjeravaju potpuno izbaciti usd iz međusobne trgovine.Uskoro će USA morat kupovati Yuan i rublju da mođe plaćati robu iz inozemstva.