Znanstvena grupa prof. Đikića

Novi terapijski ciljevi kod tumorskih mehanizama izbjegavanja imunološkog odgovora

Novi terapijski ciljevi kod tumorskih mehanizama izbjegavanja imunološkog odgovora
31.10.2024.
u 18:10
Znanstvena studija istraživala je vezu između autofagije, staničnog procesa samojedenja, i sposobnosti imunološkog sustava da prepozna i napadne stanice raka
Pogledaj originalni članak

Međunarodni znanstveni tim pod vodstvom prof. Ivana Ðikiċa s Goethe Sveučilišta u Frankfurtu identificirao je mehanizam preko kojeg tumorske stanice izbjegavanja imunološki odgovor organizma te ubrzano rastu i metastaziraju. Rad je objavljen u online izdanju prestižnog znanstvenog časopisa Cell (https://doi.org/10.1016/j.cell.2024.09.048). Znanstvena studija istraživala je vezu između autofagije, staničnog procesa samojedenja, i sposobnosti imunološkog sustava da prepozna i napadne stanice raka. Znanstvenici su otkrili da IRGQ protein (GTPase Q povezane s imunitetom) djeluje kao autofagijski receptor u reguliranju ekspresije receptora MHC-I na površini stanica raka. MHC-I receptori, poznati kao glavne molekule histokompatibilnog kompleksa klase I, igraju ključnu ulogu u imunološkom sustavu prezentirajući tumorske antigene citotoksičnim T stanicama (CD8+ T stanice). Ove T stanice odgovorne su za ubijanje stanica raka. Na temelju kliničkih podataka otkriveno je da niže razine IRGQ kod ljudi s karcinomom jetre dovode do infiltracije T stanica u tumore i duljeg preživljavanja zbog boljeg imunološkog prepoznavanja tumorskih stanica. Podaci pacijenata potvrđeni su i na eksperimentalnom mišjem modelu raka jetre: kod životinja bez IRGQ-a, dolazi do učinkovitog napada imunološkog sustava na tumorske stanice i blokiranja rasta tumora, te su miševi značajno dulje preživjeli rak.

Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
Dr. Ivan Đikić, redovni profesor Medicinskog fakulteta Sveučilišta Goethe u Frankfurtu

- Ova otkrića ukazuju da IRGQ i autofagija predstavljaju potencijalne terapijske ciljeve za razvoj novih protu-tumorskih lijekova. Primjerice razvijanjem lijekova koji potiču razgradnju IRGQ u uznapredovalim tumorima jetre mogli bipotaknuti novi i snažniji  imunološki napad na tumorske stanice i blokirati rast tumora, naglasio je Ivan Ðikiċ.
Nastavak ovog dugogodišnjeg istraživanja provodi se u PROXIDRUGS konzorciju gdje znanstvenici razvijaju nove metode ciljane razgradnje IRGQ proteina.
- Ove studija trajala je 7 godina i naučili smo da je neophodno nastaviti s istraživanjima i kada su projekti teški i neizvjesni, te je neophodno osigurati dugogodišnje financiranje i uspostavljanje suradnje sa znanstvenicima raznih profesija ukoliko želimo biti uspješniji u borbi protiv tumora, kazao je naš znanstvenik.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.