u svijetu uobičajena pojava

Novi trend na tržištu: Ovakve kuće su sve traženije. Evo koje su prednosti

Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće
Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće
Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće
Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće
Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće
Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće
Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće
17.05.2022.
u 17:01
Kupac može birati i stupanj izgradnje kuće odnosno želi li da budu završeni samo oni glavni radovi ili pak želi objekt preuzeti po sistemu „ključ u ruke“
Pogledaj originalni članak

Iako tradicija izgradnji drvenih kuća na prostoru Hrvatske postoji već stoljećima unazad tek se zadnjih nekoliko godina sve više na tržištu govori o drvenim kućama i prednostima koje one donose. U isto vrijeme drvene kuće su u zemljama zapadne Europe i svijetu postale uobičajena pojava pa se tako već naveliko grade cijela naselja izgrađena od drveta kao i višestambene zgrade.

Slijedom toga i neke tvrtke s područja Hrvatske krenule su s izgradnjom drvenih kuća na tržište Hrvatske ali prije svega Europe. Jedna od takvih je i tvrtka Arkada Interijeri iz Vinkovaca čiji vlasnik Ivo Miličić kaže kako tvrtka pravi drvene kuće za zemlje Švicarske, Njemačke, Francuske, Austrije…

Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće

- Potražnja za drvenim kućama je iz godine u godinu sve veća u Europi pa su tako drvene kuće sada već na nekih 20 posto novogradnje dok je u Hrvatskoj taj postotak svega na nekoliko posto. Prednosti drvenih kuća uvidjeli smo i poslije potresa u Hrvatskoj kada su drvene kuće ostale čitave i imale minimalna oštećenja. Kada se govori o prednostima drvenih kuća tu je i zdraviji osjećaj, činjenica da je uvijek suha i nema vlage, puno je bolje izolirana, a i puno se brže izgradi nego klasična kuća – pojašnjava Miličić.

Dodaje kako je u početku postupak izgradnje drvene kuće identičan onoj klasičnoj. Prave se skice, nacrti i projekti pri čemu vlasnik određuje što i kako želi o čemu ovisi i konačna cijena. Tako nekakva početna cijena kvadrata drvene kuće trenutno se kreće oko 550 eura, a onda ta cijena raste ovisno o opremi, vrsti materijala, načinu grijanja…

Kupac može birati i stupanj izgradnje kuće odnosno želi li da budu završeni samo oni glavni radovi ili pak želi objekt preuzeti po sistemu „ključ u ruke“. Kada se napravi projekt kreće se s izgradnjom zidova u pogonu tvrtke u Vinkovcima. Radi se zid po zid pri čemu se koristi certificirano drvo koje dolazi iz Austrije. Svaki od zidova se posebno pravi, ima svoje instalacijske kanale, a zidovi imaju i protupožarne obloge. Poslije toga se svi zidovi kuće odvoze na željenu lokaciju kada se započinje sa slaganjem i povezivanjem zidova. Zidovi se postavljaju na betonske ploče i učvršćuju se posebnim vijcima. I za međusobno povezivanje zidova koriste se vijci koji su dužine i do 40 centimetara.

Foto: Branimir Bradarić
drvene kuće

- Kada se naprave svi nacrti i osigura potreban materijal za izgradnju jedne prosječne kuće potrebno je oko 4 mjeseca. Jedna prosječna kuća na lokaciju se doveze u tri šlepera. Zidove izgrađuje jedna ekipa zaposlenih dok je na montaži angažirana druga ekipa. Svaki zid ide na svoje mjesto tako da nema greške – pojašnjava Miličić.

Tvrdi i kako su drvene kuće iznimno sigurne kao i da su europske drvene kuće puno čvršće nego one u SAD-u.

- Pozitivno je i što banke danas normalno kreditiraju izgradnju drvenih kuća. Očekujemo kako će i s obnovom kuća na Baniji biti više narudžbi jer bi to ubrzalo cijeli proces obnove. Uz to te kuće su u potresu imale minimalna oštećenja što je izuzetno važno. Planiramo da uskoro počnemo raditi tempom jedna kuća tjedno, a želja nam je i da u Hrvatskoj gradimo više drvenih kuća nego do sada. Ljudi su do sada imali neke stereotipe o njima ali iz dana u dan imamo sve više upita o prednostima drvenih kuća, uvjetima, brzini i slično. Vjerujem kako će i Hrvatska ubrzo doći do onih 20 posto izgradnje drvenih kuća u ukupnoj izgradnji – zaključio je Miličić.

Balon sve veći

Nekretninski boom može se obuzdati s dvije ključne mjere: 'Ni za jednu ni za drugu nema političke volje'

U Zagrebu se trenutačno u oglasnicima prodaju stanovi u manje atraktivnim naseljima izvan tramvajske zone po cijeni manjoj od dvije tisuće eura za kvadrat (i do 1700 eura), dok se cijene na boljim lokacijama kreću i do 4 tisuće eura. Svaki drugi prodani stan ili apartman kupuje se za gotovinu, pa je i to razlog što HNB tvrdi da se monetarnim mjerama ne može puno postići.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

AF
AfganistanskiHrvat
20:20 17.05.2022.

Za te novce ću sigurno zidati a ne lijepiti i klamati drvo kao ameri pa onda tjerati nametnike, bube, zmije, rakune i ostalu gamad iz zidova i ispod kuće.

TA
Tarantula
07:25 18.05.2022.

Bolje i sigurnije je živjeti kod roditelja!

Avatar Mi ili Oni
Mi ili Oni
22:30 17.05.2022.

Po meni zemlja tj. Glina i cigla je 100 puta održiviji način gradnje nego drvo/ljepilo Itd.