DIM U LICE

Novinari na Ustavnom sudu ruše Zakon o zabrani pušenja

13.11.2008.
u 18:43
Pogledaj originalni članak

Novinar emisije Istraga Nove TV Dragan Grozdanić predao je danas na Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti zabrane pušenja. Zahtjev su uz njega potpisali Andrej Rora, Robert Valdec, Slaven Skenžić, Krešimir Ryznar, Val Kurtin i Ivana Mandić.

Pravni tim, u kojem su među ostalima bili Nenad Škare i Silvije Degen, za njih je sastavio zahtjev kojim se nadaju srušiti zakon po kojem će od ožujka sljedeće godine pušenje biti zabranjeno u svim kafićima i restoranima.

Nepušačima konačno svanulo

Pušači poručuju: Ne odustajemo od svojih poroka

Zdravstveni udar po siromašnima

– Ovim zakonom krše se Ustavom zajamčena prava na slobodu i jednakost. Ako postoje kafići samo za nepušače i oni ni na koji način ne ugrožavaju pušače, zašto ne bi postojali kafići samo za pušače? – rekao je Andrej Rora. Pravni je tim na zahtjevu radio tri tjedna i nadaju se da će sud njihov zahtjev prihvatiti jer ne bore se samo za svoje pravo na pušenje nego i za vlasnike malih ugostiteljskih objekata koji bi lako mogli ostati bez posla.

Kako mogu Austrijanci?
Emisija Istraga već mjesecima vodi rat protiv novog zakona, Dragan Grozdanić već se proslavio rečenicom: “Ministre, ako Austrijanci mogu pušiti, zašto ne možemo mi Hrvati?” Akciji Istrage pridružile su se brojne javne osobe koje se ne žele odreći pušenja u kafićima i restoranima. Posebno se ponose angažmanom Lepe Smoje, udovice novinara Miljenka.

– Lepa je u 80. godini prvi put u životu iz protesta zapalila cigaretu, a treba napomenuti da je Miljenko umro baš od raka pluća – rekao je Rora. Kakvi su izgledi ovog prijedloga Ustavnom sudu? Prema svemu sudeći, vrlo mali, jer neka su ljudska prava jednostavno jača, pa je ustavno pravo na život jače od prava na slobodu i osobnost. Pozivanje na to da pušači imaju ustavno pravo na cigaretu zato zacijelo neće proći. Ipak, ovaj bi prijedlog mogao imati izgleda kad je riječ o stvaranju nejednakih uvjeta vlasnicima malih kafića u odnosu na vlasnike velikih lokala.

Opstanak kafića
U velikim restoranima i kavanama vlasnici će moći odvojiti prostor za pušače, dok mali to ne mogu, što bi im moglo ugroziti opstanak posla. K tome, izgleda bi moglo imati i pozivanje na visoke kazne, od 30 do 150.000 kn. Takva kazna sigurno nije razmjerna težini prekršaja, jer jedna kazna mnoge male obrtnike može uništiti. Kako bilo, bit će zanimljivo vidjeti kako će se Ustavni sud podijeliti na pušače i nepušače. Sličan zakon pao je na njemačkom Ustavnom sudu.


Inspektori (ne) mogu kažnjavati pušače

U Zagrebu sanitarci nisu naplatili nijednu kaznu od neposlušnih građana koji puše gdje, kako i kada stignu. Naime, iz Gradskog ureda za zdravstvo doznajemo da inspektori koji vrebaju na pušače, ako ih i uhvate u oblaku dima, zakonski ne mogu naplatiti kaznu iako na to imaju pravo. Problem je u tome što za naplatu, tj. najobičnije popunjavanje kaznenog listića, inspektor mora legitimirati osobu kojoj želi naplatiti kaznu, a na to nema pravo.

U praksi, inspektor bi morao pozvati policiju koja bi osobnu iskaznicu uzela od pušača, pa tek onda prekršitelju popuniti kaznenu priznanicu i uzeti tisućicu iz novčanika. Naravno, dok policajac ne dođe, pušač kojemu prijeti novčana kazna može se jednostavno odšetati u nepoznatom smjeru. Zato su iz Gradskog ureda za zdravstvo uputili pismo Ministarstvu zdravstva u kojemu traže da im se objasni kako inspektori smiju naplaćivati kazne, a dok odgovor ne stigne, neće biti ni kažnjavanja “neposlušnih pušača”. (S. H.)

Pogledajte na vecernji.hr